Technologia Echolaser pozwala na przeprowadzanie mikroinwazyjnych zabiegów termoablacji/termoterapii z użyciem lasera pod kontrolą ultradźwięków. Jest bardzo skuteczny w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, coraz częściej znajduje też zastosowanie w leczeniu raka gruczołu krokowego i raka nerki. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Jak działa echolaser?
Ultradźwięki umożliwiają diagnozowanie guzów, ale też monitorowanie w czasie rzeczywistym prawidłowego umiejscowienia aplikatorów światła laserowego oraz skuteczne monitorowanie uszkodzeń spowodowanych zmianami guzowatymi. Innowacyjność tej technologii polega użyciu wielu bardzo cienkich aplikatorów naraz. To z kolei umożliwia leczenie zmian mających nawet duże rozmiary. Podczas termoterapii echolaserem światłowody wprowadza się przezskórnie wspomnianymi, bardzo cienkimi aplikatorami. Echolaser wytwarza energię świetlną niewidzialną dla ludzkiego oka, która nagrzewa docelową tkankę i ją nieodwracalnie niszczy. Laser transmituje energię w precyzyjny i ograniczony sposób, a uszkodzenia termiczne, które są kontrowane i przewidywane. Energia lasera jest dobrze tolerowana przez organizm, a ryzyko powikłań po terapii jest bardzo niskie. Ważną zaletą terapii jest też fakt, że laser minimalnie rozprasza energię w tkankach innych niż te, będące celem, co pozwala na efektywne leczenie zmian w strefach krytycznych.
Echolaser a urologia
Echolaser różni się od lasera chirurgicznego pod wieloma względami: długości fali, mocy, trybem działania itd. Jest dobrą alternatywą dla leczenia rozrostu gruczołu krokowego. Co można osiągnąć przy pomocy echolasera? Przede wszystkim jest to zmniejszenie się powiększonej objętości gruczołu krokowego, a w rezultacie stopniowe i stałe ustępowanie objawów, na podstawie procesu laserowo indukowanej cytoredukcji. W przypadku raka echolaser wykorzystuje się do całkowitej ablacji nowotworów złośliwych z zachowaniem wystarczającego marginesu bezpieczeństwa.