modi lite - Tarczyca
soracte lite - Tarczyca
pb lite e1515084571108 - Tarczyca
agatha lite - Tarczyca

Terapia nowotworu tarczycy – nowoczesne metody leczenia

modi lite - Tarczyca

Do niedawna jedynymi skutecznymi metodami leczenia zmian tarczycy poza rozwiązaniami farmakologicznymi, które nie wpływają na zmniejszenie objętości guzków, były klasyczne operacje chirurgiczne. Wycięcie narządu, choć zwykle cechuje się dużą skutecznością w terapii nowotworu tarczycy, wiąże się z koniecznością wsparcia farmakologicznego już przez całe życia Pacjenta. Tarczyca, jako organ odpowiedzialny za regulowanie gospodarki hormonalnej organizmu, jest niezwykle ważnym narządem. Dlatego każdy rodzaj leczenia zmian tarczycy bez konieczności ingerencji chirurgicznej jest wart rozważenia.

Na ratunek chorym przychodzi między innymi nowatorska technika ModìLite wykorzystująca technikę mikroinwazyjnej termoterapii ECHOLASEREM. Pozwala ona na przeprowadzanie szybkich i skutecznych zabiegów usuwania różnej wielkości guzków tarczycy bez zbędnego stresu dla pacjenta. Terapia przy wykorzystaniu lasera jest stosowana nie tylko w przypadku nowotworów tarczycy, ale także w leczeniu przerostu gruczołu krokowego, zmian w wątrobie, piersiach i innych narządach. Jej główną zaletą jest bezinwazyjność oraz bezpieczeństwo stosowania. Usuwanie mieszanych łagodnych guzków tarczycy jest niemal bezbolesne i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Ponadto leczenie laserem nie grozi naruszeniem zdrowych tkanek znajdujących się z pobliżu zmiany nowotworowej.

 

Usuwanie twardych guzków tarczycy – chirurgia precyzyjna

USUWANIE TWARDYCH I MIESZANYCH ŁAGODNYCH GUZKÓW

Usuwanie twardych i mieszanych łagodnych guzków tarczycy za pomocą ModìLite jest bezpieczną i skuteczną metodą wykonywania zabiegów chirurgicznych w obrębie szyi pacjenta. Doskonale opracowana pod względem medycznym i technicznym technologia laserowa wykorzystuje najnowsze osiągnięcia z dziedziny termoterapii oraz posługuje się wyjątkowo czułymi technikami obrazowania USG. Skuteczność i dokładność ECHOLASERA ModìLite jest nieoceniona w prowadzeniu terapii nowotworu tarczycy. Może być stosowana w usuwaniu twardych guzków tarczycy, jak również mieszanych łagodnych zmian. Zabiegi przebiegają bezboleśnie i nie pozostawiają najmniejszych śladów pooperacyjnych.

JAK WYGLĄDAJĄ ZABIEGI USUWANIA OBJĘTOŚCI GUZKA TARCZYCY?

Zabiegi usuwania objętości zmian nowotworowych tarczycy wykonywane za pomocą ModìLite są praktycznie bezinwazyjne i łatwe do wykonania, a pacjent szybko wraca po nich do zdrowia. Nie wymagają stosowania znieczulenia ogólnego oraz długiej i kłopotliwej hospitalizacji. Należą do zabiegów bezbolesnych i z reguły nie pozostawiają powikłań. Dzięki ModìLite znikają objawy związane z uciskaniem oraz nieestetyczne zmiany w kształcie szyi. Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy zostaje przywrócone, bez potrzeby przeprowadzenia operacji chirurgicznej i leczenia farmakologicznego, trwającego najczęściej do końca życia.

LASEROWE LECZENIE ZMIAN SZYI METODĄ MODÌLITE

Fachowa nazwa laserowego leczenia zmian szyi zawiera w jednym słowie obszar aplikacji oraz metodę działania. Szyja i światło. „Modi” był pseudonimem toskańskiego malarza Amedeo Modiglianiego, który portretował kobiety z bardzo długimi i szczupłymi szyjami. Słowo „Lite” odnosi się do światła, a więc źródła metody leczenia laserem. Nazwa ModìLite pozwala odróżnić procedurę wykonywaną przy użyciu technologii Echolasera (mikroinwazyjność i podejście wieloigłowe) od innych technik ablacji termicznej.

 

Wskazania do terapii ModìLite

Terapia ModìLite jest wskazana dla osób z łagodnym guzkiem lub z dużymi guzkami tarczycy, wywołującymi uczucie ucisku (problemy z przełykaniem, ból podczas poruszania szyją, odchylenie tchawicy) oraz zmieniającymi wygląd szyi wpływając na jej walory estetyczne.

ModìLite stanowi również bezpieczny i skuteczny zabieg w przypadku osób, które nie chcą poddać się zabiegowi chirurgicznemu lub gdy ze względu na inne krytyczne schorzenia nie są w stanie poddać się operacji. Pomimo swojego głównego przeznaczenia do usuwania łagodnych mieszanych guzków tarczycy, Modlite jest skuteczny również w przypadku złośliwych zmian szyi, takich jak przerzuty do węzłów chłonnych. Dzięki zastosowaniu tej technologii leczenie jest radykalne, zakończone całkowitym wyeliminowaniem zmiany chorobowej bez konieczności usuwania całego lub części organu.

Rezultaty

Rezultatem terapii nowotworu tarczycy przy użyciu lasera jest zmniejszenie objętości guzka tarczycy, a w rezultacie stopniowe i stałe ustępowanie objawów, w oparciu o proces laserowo indukowanej cytoredukcji (zmniejszenia masy i ilości komórek). Możliwa jest całkowita ablacja złośliwych guzów szyi, z zachowaniem wystarczającego marginesu bezpieczeństwa.

Czym jest technologia ModìLite?

Technologia ModìLite polega na przezskórnym wprowadzaniu włókien światłowodowych (1 lub 2 w zależności od wielkości guzka) i przesyłaniu energii laserowej przez kilka minut, powodując nagrzewanie tkanek, aż do ich zniszczenia.

Progresywna redukcja objętości guzka tarczycy (zmniejszenie powyżej 50% w stosunku do objętości podstawowej po rocznej obserwacji) wywołana naturalnymi mechanizmami redukcji martwiczych tkanek organizmu ludzkiego prowadzi w konsekwencji do zaniku objawów uciskania oraz poprawy walorów estetycznych szyi.

Planowanie leczenia, wprowadzanie igieł i monitorowanie odbywają się pod kontrolą USG.

Aby ułatwić manewr wprowadzania igieł oraz zaplanować ich najlepsze umiejscowienie, ECHOLASER wykorzystuje dedykowane, wielo-aplikatorowe systemy prowadzące dla sond ultradźwiękowych, zaprojektowane specjalnie pod kątem anatomicznego obszaru tarczycy, 
z odpowiednim oprogramowaniem do biopsji, wyświetlającym wskazówki na ekranie.

1 - Tarczyca

Oprogramowanie do planowania znajdujące się w urządzeniu USG służące do kontrolowania prawidłowego umiejscowienia igieł wewnątrz guzka pozwala na wybór spośród różnych możliwości leczenia, najbardziej odpowiedniego i najbezpieczniejszego dla każdego konkretnego przypadku.

Pojedynczy zabieg ModìLite powoduje znaczące i trwałe zmniejszenie objętości guzka tarczycy i poprawia objawy miejscowe, bez powodowania jakichkolwiek zmian w funkcjonowaniu tarczycy.

Zgodnie z ruchem wskazówek zegara:
1./2. LA332 Esaote probe with dedicated multi-fibre Guiding System
3. Biopsy Software related to multi-fibre Guiding System / 4.Planning Software

Zalety

 • zmniejszenie objawów uciskania;
 • poprawa walorów estetycznych;
 • zniszczenie termiczne „in situ”, a w konsekwencji zmniejszenie objętości guzka;
 • zachowanie zdrowej tkanki i funkcji narządu;
 • wysoce przewidywalna i powtarzalna objętość koagulacji, jaka jest wymagana przy małych narządach;
 • użycie delikatnych, atraumatycznych igiełek przystosowanych do budowy szyi;
 • możliwość leczenia pacjentów z rozrusznikami serca (doskonała kompatybilność elektromagnetyczna)
 • brak konieczności zastosowania znieczulenia ogólnego
 • dzięki bardzo cienkim igłom nie jest konieczne nawet znieczulenie miejscowe;
 • krótki czas zabiegu (do kilkanastu minut);
 • brak blizn na szyi;
 • szybki czas powrotu do zdrowia;
 • hormonalna terapia zastępcza nie jest konieczna;
 • brak lub nieznaczny ból po zabiegu;

Wiedza

Guzki tarczycy

Guzki tarczycy występują bardzo często, szczególnie u kobiet, a ich powszechność rośnie wraz z wiekiem. Według niektórych szacunków u około 50% populacji w ciągu życia rozwija się guzek tarczycy, który nie daje objawów i bardzo często nie jest wykrywany.

nodulo tiroideo - Tarczyca

Ogromna większość guzków tarczycy nie jest złośliwa i nie powoduje żadnych zmian w funkcjonowaniu tarczycy.

Jeśli należysz do tej grupy osób, u których rozwija się łagodny guzek wystarczająco duży, aby wywoływać uczucie ucisku ( problemy z przełykaniem, ból podczas poruszania szyją, odchylenie tchawicy ) oraz zmienić wygląd szyi, technologia ModiLite może zaoferować Ci nową i skuteczną metodę leczenia.

Przez wiele lat rozwiązanie chirurgiczne było jedyną opcją terapeutyczną w leczeniu łagodnych, objawowych guzków tarczycy poza leczeniem farmakologicznym, które nie ma wpływu na zmniejszenie objętości guzka.

Usunięcie chirurgiczne ( tyroidektomia: wycięcie tarczycy) polega na usunięciu całego gruczołu i w niektórych przypadkach stanowi działanie nadmierne, ponieważ wraz z guzkiem usuwa się również zdrową tkankę gruczołową, która wciąż jest w stanie produkować niezbędne dla organizmu hormony, a pacjent jest zmuszony do stosowania terapii hormonalnej przez całe swoje życie.

Czym jest guzek tarczycy?

Guzek tarczycy jest jedną z najczęstszych chorób tarczycy, gruczołu dokrewnego w kształcie motyla znajdującego się w naszym gardle, który poprzez dwa wytwarzane przez siebie hormony – tyroksynę (T-4) i trijodotyroninę (T-3) – reguluje liczne funkcje fizjologiczne, w tym nasz metabolizm.
Zaburzenia w produkcji tych hormonów mogą powodować nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

Guzki tarczycy – zwane również wolami guzkowymi – mogą również pojawić się u dzieci i młodzieży, ale częściej występują głównie u kobiet w wieku pomiędzy 50 a 60 lat.

Guzek tarczycy jest zaokrąglonym obrzmieniem, które może być pojedyncze lub wielokrotne, w tym przypadku mówimy o wolu wieloguzkowym – jednej z najczęstszych chorób tarczycy –  gruczołu dokrewnego w kształcie motyla. Guzki mogą być twarde, torbielowate ( zawierające ciecz ) lub mieszane. Na ogół są one niewielkich rozmiarów, więc w wielu przypadkach guzki tarczycy nie dają żadnych objawów i zostają wykryte przypadkowo, ale mogą też mierzyć kilka centymetrów i powodować uciskanie oraz zmiany w wyglądzie szyi.

Technologia ModiLite oferuje obecnie doskonałą skuteczność w zmniejszaniu głównie objawowych twardych oraz mieszanych łagodnych guzków tarczycy.

Przypadki kliniczne

Przypadek kliniczny nr 1

Łagodny guzek tarczycy

Pacjentkę z litym guzem izoechogenicznym (o objętość 20 ml) w prawym płacie tarczycy poddano termoterapii laserowej. Podczas zabiegu pacjentka nie zgłaszała żadnego dyskomfortu.

graziano ceus 300x227 - Tarczyca

Obraz USG z kontrastem [ang. Contrast-Enhanced Ultrasound, CEUS] po zabiegu, pokazujący strefę hypoechogeniczną obszaru koagulacji.
Badanie ultrasonograficzne podczas badania katamnestycznego po dwóch latach wykazało zmniejszenie objętości guzka o 70% w porównaniu z objętością podstawową.

graziano prepost 300x116 - Tarczyca

Zdjecia USG przed wykonaniem zabiegu i podczas badania katamnestycznego po dwóch latach wykazują zmniejszenie się guzka.

Zdjęcia udostępniono dzięki uprzejmości Dr. Rago (Cisanello Hospital, Pisa)

Przypadek kliniczny nr 2

Przerzuty w węzłach chłonnych w szyi

Pacjent z przerzutem w węzłach chłonnych powstałym od raka brodawkowatego tarczycy został poddany zabiegowi termoterapii laserowej z dwoma włóknami.

ceus linfo pre 300x251 - Tarczyca

Obraz USG z kontrastem [ang. Contrast-Enhanced Ultrasound, CEUS] przedstawiający wysoką absorpcję kontrastu przez patologiczny węzeł chłonny.

eco linfo durante 273x300 - Tarczyca

Obraz USG pokazujący dwa włókna wewnątrz węzła chłonnego

ceus linfo post 300x249 - Tarczyca

Obraz USG z kontrastem [ang. Contrast-Enhanced Ultrasound, CEUS] pokazujący brak wzmocnienia po zabiegu

FAQ

FAQ – Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Dlaczego warto rozważyć ModìLite wleczeniu mojego guza?

ModìLite jest bezpiecznym i minimalnie inwazyjnym zabiegiem, łatwym do wykonania, po którym wraca się do zdrowia w bardzo krótkim czasie. Nie ma związanym z nim większych powikłań, nie jest bolesny, a co najważniejsze, nie pozostawia żadnych blizn na szyi. Nie wymaga żadnego znieczulenia ogólnego ani miejscowego, ani żadnej hospitalizacji. Dzięki ModìLite znikają objawy związane z uciskaniem, oraz brzydkie zmiany estetyczne, a funkcjonowanie tarczycy zostaje zachowane, bez potrzeby przeprowadzenia operacji chirurgicznej i leczenia farmakologicznego kontynuowanego przez całe życie.

Jakie guzki można poddać zabiegowi?

ModìLite jest wskazany w leczeniu twardych lub mieszanych łagodnych objawowych guzków tarczycy, a badania cytologiczne dają powtarzającą diagnozę, że są to zmiany łagodne.

W jaki sposób przeprowadza się zabieg ModìLite?

Technologia ModìLite oparta na systemie EchoLaser, łączy w sobie najbardziej zaawansowane technologie planowanego leczenia ze specjalnym systemem laserowym bazującym na wielu źródłach. 
Jeden lub dwa włókna światłowodowe są wprowadzane pod kontrolą USG do guzka za pomocą wyjątkowo cienkich igieł o średnicy 0,8mm. Sesja zabiegowa trwa od 10 do kilkunastu minut, co jest czasem wymaganym, aby ciepło wewnątrz guza zniszczyło leczoną tkankę. Nie ma nacięć ani szwów, a cała sesja, w tym czas przygotowania, zajmuje około 30 minut.

Czy potrzebne jest znieczulenie?

Dzięki niezwykle cieniutkim igłom, ModìLite jest zabiegiem, który nie wymaga ani ogólnego, ani miejscowego znieczulenia. Czasami pacjenci zgłaszają niewielki dyskomfort podczas wprowadzania igieł i łagodne odczucie ciepła podczas zabiegu. Jeśli jest takie życzenie, można zastosować znieczulenie miejscowe, ale należy pamiętać, że jeśli szyja zachowa wrażliwość, a pacjent będzie współpracował z lekarzem, zwiększa to bezpieczeństwo i prawidłowe wykonanie zabiegu.

Ile trwa powrót do zdrowia?

Można wrócić do swoich normalnych zajęć już następnego dnia po zabiegu. W ciągu najbliższych miesięcy należy jedynie skontrolować funkcjonowanie tarczycy oraz wykonać badanie USG, aby ocenić zmniejszenie objętości guzka.

Ile sesji zabiegowych należy wykonać do uzyskania pożądanego efektu?

Skuteczność ModìLite pozwala na uzyskanie dobrych wyników już po jednym zabiegu. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć bez żadnego uszczerbku dla jakiegokolwiek dalszego leczenia terapeutycznego, jeśli takowe będzie konieczne.

Jakich rezultatów mogę się spodziewać?

ModìLite prowadzi do zaniku, lub przynajmniej zmniejszenia, miejscowych zespołów wywołanych uciskiem wywieranym przez guzek na otaczające struktury, zapewniając w ten sposób znaczną poprawę jakości życia. W przypadku wystających guzków, normalna fizjologia szyi zostanie przywrócona, wraz z oczywistymi korzyściami estetycznymi. Proces redukcji guzka, który następuje dzięki naturalnym mechanizmom naprawy komórkowej organizmu, trwa kilka miesięcy.

Czy ModìLite został przebadany klinicznie?

TAK. Badania kliniczne * wykazały, że jeden zabieg ModìLite powoduje zmniejszenie objętości guzowatej o 50% u zdecydowanej większości pacjentów i że to zmniejszenie utrzymuje się z upływem czasu. Komplikacje zdarzały się niezwykle rzadko i miały jedynie przejściowy charakter.

* Długoterminowa skuteczność ablacji laserowej prowadzonej za pomocą ultradźwięków w przypadku łagodnych guzków tarczycy. Wyniki trzyletniego, wieloośrodkowego prospektywnego badania z randomizacją – JCEM [ Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, ang. Dziennik endokrynologii klinicznej i metabolizmu] lipiec 2014

Dlaczego powinnam/powinienem wybrać Modlite zamiast innych technik ablacyjnych?

Ponieważ jego skuteczność została szeroko wykazana po długim okresie badań, a w praktyce klinicznej jego zalety były oceniane na przestrzeni lat. Szacuje się, że od chwili wprowadzenia na rynek ponad 4000 pacjentów we Włoszech została poddana zabiegowi z 10-letnią katamnezą ( obserwacją i opisem choroby pacjenta po zakończeniu leczenia )

Publikacje

Łagodny guzek tarczycy

A comparison of laser with radiofrequency ablation for the treatment of benign thyroid nodules: a propensity score matching analysis.
[Porównanie lasera z ablacją wykorzystującą częstotliwości radiowe w leczeniu łagodnych guzków tarczycy: analiza dopasowywania wyników skłonności]

Pacella CM et al
Int J Hyperthermia. 2017 Jun 12:1-9.

Percutaneous laser ablation for benign thyroid nodules: a meta-analysis.
[Przezskórna ablacja laserowa łagodnych guzków tarczycy: meta analiza]
Sui WF, Li JY, Fu JH.
Oncotarget. 2017 May 17.

Laser ablation is more effective for spongiform than solid thyroid nodules. A 4-year retrospective follow-up study.
[Laserowa ablacja jest skuteczniejsza w przypadku guzków gąbczastych niż litych guzków tarczycy. 4-letnie retrospekcyjne badanie katamnestyczne]

Negro R, Salemb TM and Greco G.
Int J Hyperthermia. 2016 Nov;32(7):822-8.

Benign thyroid nodules treatment using percutaneous laser ablation (PLA) and radiofrequency ablation (RFA).
[Leczenie łagodnych guzków tarczycy za pomocą przezskórnej ablacji laserowej (percutaneous laser ablation, PLA) i ablacji częstotliwościami radiowymi (radiofrequency ablation, RFA).]

Mauri G, Cova L, Monaco CG, Sconfienza LM, Corbetta S, Benedini S, Ambrogi F, Milani V, Baroli A, Ierace T& Solbiati L
Int J Hyperthermia. 2016 Nov 15:1-5.

Detection of the Single-Session Complete Ablation Rate by Contrast-Enhanced Ultrasound during Ultrasound-Guided Laser Ablation for Benign Thyroid Nodules: A Prospective Study
[Wykrywanie stopnia ablacji całkowitej w pojedynczej sesji przy pomocy ultrasonografii z kontrastem podczas ablacji laserowej pod kontrolą ultrasonografii w przypadku łagodnych guzków tarczycy: badanie prospektywne]

Shuhua Ma, Ping Zhou, XiaominWu, Shuangming Tian, and Yongfeng Zhao
BioMed Research International Volume 2016 (2016), Article ID 9565364, 8 stron

AACE/AME/ETA Thyroid Nodule Guidelines
[Wytyczne AACE / AME / ETA* dotyczące guza tarczycy
* American Association of Clinical Endocrinologists/ Associazione Medici Endocrinologi/ European Thyroid Association]

Gharib H, Papini E, Garber JR, Duick DS, Harrel RM, Hegedüs L, Paschke R, Valcavi R, Vitti P
Endocr Pract. 2016;22 (Suppl 1)

Outcomes and Risk Factors for Complications of Laser Ablation for Thyroid Nodules. A Multicenter Study on 1531 Patients.
[Wyniki i czynniki ryzyka powikłań ablacji laserowej guzów tarczycy. Badanie wieloośrodkowe na 1531 pacjentach.]

Pacella CM, Mauri G, Achille G, Barbaro D, Bizzarri G, De Feo P, Di Stasio E, Esposito R, Gambelunghe G, Misischi I, Raggiunti B, Rago T, Patelli GL, D’Este S, Vitti P, Papini E.
J Clin Endocrinol Metab. 2015 Oct;100(10):3903-10.

Ultrasound-guided percutaneous laser ablation (LA) in treating symptomatic solid benign thyroid nodules: Our experience in 45 patients.
[Przezskórna ablacja laserowa (laser ablation, LA) pod kontrolą ultradźwięków w leczeniu objawowych, litych, łagodnych guzów tarczycy: Nasze doświadczenia z 45 pacjentami.]

Achille G, Zizzi S, Di Stasio E, Grammatica A, Grammatica L.
Head Neck. 2014 Dec 18.

Thyroid nodule morphology affects the efficacy of ultrasound-guided interstitial laser ablation: A nested case-control study.
[Morfologia guzka tarczycy wpływa na skuteczność ablacji śródmiąższowej laserem pod kontrolą ultradźwieków: badanie kliniczno-kontrolne zagnieżdżone]

Gambelunghe G, Bini V, Stefanetti E, Colella R, Monacelli M, Avenia N, De Feo P.
Int J Hyperthermia. 2014 Oct 7:1-4

Long-term Efficacy of Ultrasound-Guided Laser Ablation for Benign Solid Thyroid Nodules. Results of a Three-Year Multicenter Prospective Randomized Trial.
[Długoterminowa skuteczność ablacji laserowej prowadzonej za pomocą ultradźwięków w przypadku łagodnych guzków tarczycy. Wyniki trzyletniego, wieloośrodkowego prospektywnego badania z randomizacją]

Papini E, Rago T, Gambelunghe G, Valcavi R, Bizzarri G, Vitti P, De Feo P, Riganti F, Misischi I, Di Stasio E, Pacella CM.
J Clin Endocrinol Metab. 2014 Oct;99(10)

Laser ablation and 131-iodine: a 24-month pilot study of combined treatment for large toxic nodular goiter.
[Ablacja laserowa oraz jod-131: 24-miesięczne badanie pilotażowe skojarzonego leczenia w przypadku dużego wola tarczycowego toksycznego]

Chianelli M, Bizzarri G, Todino V, Misischi I, Bianchini A, Graziano F, Guglielmi R, Pacella CM, Gharib H, Papini E.
J Clin Endocrinol Metab. 2014 Jul;99(7)

Diagnosis of endocrine disease: thyroid ultrasound (US) and US-assisted procedures: from the shadows into an array of applications.
[Diagnoza chorób endokrynologicznych: USG tarczycy oraz procedury wykonywane przy udziale USG: z bycia w cieniu do szeregu zastosowań]

Papini E, Pacella CM, Hegedus L.
Eur J Endocrinol. 2014 Mar 14;170(4):R133-46

Clinical review: Nonsurgical, image-guided, minimally invasive therapy for thyroid nodules.
[Przegląd kliniczny: Nieoperacyjna, pod kontrolą ultradźwięków, minimalnie inwazyjna terapia guzków tarczycy.]

Gharib H, Hegedüs L, Pacella CM, Baek JH, Papini E
J Clin Endocrinol Metab. 2013 Oct;98(10):3949-57.

Image-guided percutaneous ablation therapies for local recurrences of thyroid nodule.
[Prowadzone za pomocą ultradźwięków, przez skórne terapie ablacyjne do leczenia miejscowych nawrotów guzka tarczycy]

Pacella CM and Papini E
J.Endocrinol.Invest.36: 61-70;2013

The administration of anesthetic in the thyroid pericapsular region increases the possibility of side effects during percutaneous laser photocoagulation of thyroid nodules.
[Podawanie środka znieczulającego w okolicy okołowierzchołkowej tarczycy zwiększa możliwość wystąpienia efektów ubocznych podczas przezskórnej laserowej fotokoagulacji guzków tarczycy.]
Gambelunghe G, Bini V, Monacelli M, Avenia N, D’Ajello M, Colella R, De Feo P
Lasers Surg Med. 2013

Ultrasound-Guided Interstitial Laser Ablation for Thyroid Nodules Is Effective Only at High Total Amounts of Energy: Results From a Three-Year Pilot Study.
[Prowadzona za pomocą ultradźwięków, laserowa ablacja śródmiąższowa guzków tarczycy jest skuteczna tylko przy wysokich całkowitych ilościach energii: wyniki z trzyletniego badania pilotażowego.]

Gambelunghe G, Fede R, Bini V, Monacelli M, Avenia N, D’Ajello M, Colella R, Nasini G, De Feo P
Surg Innov. 2012

Percutaneous Laser Ablation of Cold Benign Thyroid Nodules: A 3-Year Follow-Up Study in 122 Patients.
[Przezskórna ablacja laserowa zimnych łagodnych guzów tarczycy: 3-letnie badanie katamnestyczne u 122 pacjentów.]

Valcavi R,Riganti F,Bertani A,Formisano D, Pacella CM
Thyroid 2010; Volume 20, Number 11

Laser and Radiofrequency Ablation procedures.
[Laserowe i radiofrekwencyjne procedury ablacji.]

Valcavi R, Bertani A, Pesenti , Al Jandali, Frasoldati, Formisano, Pacella CM.
Thyroid Ultrasound and Ultrasound-Guided FNA
Springer

Treatment of Benign Cold Thyroid Nodules: A Randomized Clinical Trial of Percutaneous Laser Ablation Versus Levothyroxine Therapy or Follow-up
[Lecenie łagodnych zimnych guzków tarczycy: Randomizowana próba kliniczna przezskórnej ablacji laserowej w porównaniu z terapią lewotyroksyną lub katamnezą]

Papini E, Guglielmi R, Bizzarri G, Graziano F, Bianchini A, Brufani C, Pacella S, Valle D, Pacella CM.
Thyroid. 2007 Mar;17(3):229-35.

Thyroid Tissue: US-guided Percutaneous Interstitial Laser Ablation—A Feasibility Study.
[Tkanka tarczycy: przez skórna śródmiąższowa ablacja laserowa pod kontorolą USG: Badanie wykonalności]

Pacella CM, Bizzarri G, Guglielmi R, Anelli V, Bianchini A, Crescenzi A, Pacella S, Papini E.
Radiology. 2000 Dec;217(3):673-7

Przerzuty węzłów chłonnych do szyi

Role of ultrasound in the assessment of percutaneous laser ablation of cervical metastatic lymph nodes from thyroid carcinoma.
[Rola ultradźwięków w ocenie przezskórnej ablacji laserem przerzutów węzłów chłonnych szyi z raka tarczycy.]

Zhang L, Zhou W, Zhan W.
Acta Radiol. 2017 Jan 1:284185117721261.

Percutaneous laser ablation for treatment of locally recurrent papillary thyroid carcinoma <15 mm
[Przezskórna ablacja laserowa w leczeniu nawracającego miejscowo raka brodawkowatego tarczycy <15 mm.]

Zhou W, Zhang L, Zhan W, Jiang S, Zhu Y, Xu S.
Clin Radiol 2016 Dec;71(12):1233-1239.

Treatment of Metastatic Lymph Nodes in the Neck from Papillary Thyroid Carcinoma with Percutaneous Laser Ablation.
[Leczenie przerzutów węzłów chłonnych w szyi od raka brodawkowatego tarczycy za pomocą przezskórnej ablacji laserowej.]

Mauri G, Cova L, Ierace T, Baroli A, Di Mauro E, Pacella CM, Goldberg SN, Solbiati L
Cardiovasc Intervent Radiol. 2016 Jul;39(7):1023-30

Percutaneous Laser Ablation of Metastatic Lymph Nodes in the Neck from Papillary thyroid carcinoma: preliminary results.
[Przezskórna ablacja laserowa przerzutowych węzłów chłonnych szyi od raka brodawkowatego tarczycy: wyniki wstępne.]

Mauri G, Cova L, Tondolo T, Ierace T, Baroli A, Di Mauro E, Pacella CM, Goldberg SN, Solbiati L
J Clin Endocrinol Metab. 2013 May 10.

Percutaneous ultrasound-guided laser ablation is effective for treating selected nodal metastases in papillary thyroid cancer.
[Przezskórna ablacja laserowa pod kontrolą ultrasonograficzną jest skuteczna w leczeniu wybranych przerzutów guzkowych w brodawkowatym raku tarczycy.]

Papini E, Bizzarri G, Bianchini A, Valle D, Misischi I, Guglielmi R, Salvatori M, Solbiati L, Crescenzi A, Pacella CM, Gharib H.
J Clin Endocrin Metab, 2013 Jan;98(1):E92-7

Badania kliniczne

Wieloośrodkowe, randomizowane, kontrolowane badanie przezskórnej ablacji laserowej w porównaniu z katamnezą łagodnych guzków tarczycy. Wyniki długookresowe

Wieloośrodkowe randomizowane badanie kliniczne
Liczba pacjentów uczestniczących: 200
Centrum badań referencyjnych: Reference Study Centres: 4, Azienda Ospedaliero-Universitaria di Pisa – Presidio di Cisanello, Ospedale Regina Apostolorum, Azienda Ospedaliera di Perugia, Arcispedale Santa Maria Nuova
Status badania: Zakończony
Zarejestrowano na ClinicalTrial.gov: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00858104
Publikacja wyników: Long-term Efficacy of Ultrasound-Guided Laser Ablation for Benign Solid Thyroid Nodules. Results of a Three-Year Multicenter Prospective Randomized Trial, Papini E, Rago T, Gambelunghe G, Valcavi R, Bizzarri G, Vitti P, De Feo P, Riganti F, Misischi I, Di Stasio E, Pacella CM. J Clin Endocrinol Metab. 2014 Oct

Ablacja laserowa a ablacja częstotliwościami radiowymi guzków tarczycy (LARA)

Randomizowane badanie kliniczne
Liczba pacjentów uczestniczących: 60
Centrum badań referencyjnych: Reference Study Centre: Ospedale, Santa Maria Goretti, Latina
Status badania: rekrutacja pacjentów
Zarejestrowano na ClinicalTrial.gov: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02714946?term=laser+versus+radiofrequency+thyroid&rank=1

Kontakt

  captcha

  Wpisz czego szukasz i wciśnij Enter