Kiedy tarczyca kwalifikuje się do usunięcia?

Tarczyca to narząd na dole szyi, odpowiedzialny za produkcję hormonów regulujących czynności metaboliczne organizmu. Czasami działa ona nieprawidłowo. Produkuje zbyt dużo hormonów (mówi się wtedy o nadczynności tarczycy), lub za mało (niedoczynność tarczycy). W przypadku nadczynności i niedoczynności tarczyca może się powiększać i tworzyć tzw. wole. Co ciekawe, wole powstaje czasami również wtedy, gdy tarczyca działa prawidłowo. Do zbadania tarczycy powinny przekonać nas takie objawy jak uczucie gorąca, pocenie się, szybkie bicie serca, chudnięcie i drżenie mięśni (wskazują na nadczynność tarczycy), a także częste uczucia zmęczenia, senności, wzrost masy ciała, sucha skóra i niska temperatura ciała (objawy niedoczynności tarczycy).

Przesłanki do usunięcia tarczycy

Pierwszym wskazaniem do usunięcia tarczycy jest zawsze duże wole, które uciska drogi oddechowe i powoduje duszności, lub też gdy po prostu wygląda ono nieestetycznie. Tarczycę usuwa się też wtedy, gdy zostanie w niej wykryty nowotwór złośliwy lub podejrzane guzki. Przesłanką do usunięcia tarczycy powinno być też powiększanie się wola, mimo przyjmowania leków na tę dolegliwość. Lekarze kierują też na operację pacjentów, u których nadczynność ma znaczy stopień.

Metody usunięcia tarczycy

Tarczycę można usunąć chirurgicznie w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje poprzeczne nacięcie w dolnej części szyi i przez nie usuwa tarczycę lub jej część. Potem zszywa skórę pacjenta i pozostawia dren, który umożliwia  odpływ zbierających się w miejscu po tarczycy płynów. Po zabiegu pozostaje jednak blizna, czasami (chociaż niezwykle rzadko) dochodzi do problemów z mówieniem. Zazwyczaj pacjent ma chrypkę przez kilka dni. Nowocześniejszą metodą jest leczenie guzów łagodnych tarczycy przy pomocy Echolasera. Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego, nie wiąże się z hospitalizacją, ani nie pozostawia blizn. Dzięki zastosowaniu tej technologii leczenie kończy się całkowitą ablacją zmiany chorobowej, bez konieczności usuwania całego organu.

Kontakt

    captcha

    Wpisz czego szukasz i wciśnij Enter

    Doktor pomaga pacjentowi w MRI skanerzeecholaser