Ablacja w leczeniu nowotworów złośliwych

Jedną z najnowszych metod walki z nowotworami złośliwymi jest wykonywanie mikroinwazyjnych zabiegów ablacji z użyciem lasera. Na czym polegają te zabiegi i dlaczego są tak skuteczne? Wyjaśnimy to w dzisiejszym wpisie.

Czym jest ablacja?

Ablacja nowotworów to nic innego, jak zniszczenie zmienionych chorobowo tkanek. Zabieg ten wykonuje się przy pomocy Echolasera. Polega on na wytworzeniu energii świetlnej o niewidzialnej dla oka długości fali i przeniesieniu jej do tkanek za pośrednictwem wyjątkowo elastycznych światłowodów kwarcowych o małej średnicy i płaskiej końcówce. Światłowody wprowadzane są przez skórę przy pomocy drobnych igieł. Energia nagrzewa docelową, zmienioną chorobowo tkankę i nieodwracalnie ją niszczy na miejscu („in situ”), czyli bez konieczności jej wycinania.

Termoablacja – dlaczego uważana jest za nowoczesny zabieg?

Główną zaletą zabiegu z użyciem Echolasera jest jego skuteczność – niszczona jest zmiana choroba, przy zachowaniu narządu i zdrowej tkanki. Jest to możliwe dzięki wyjątkowej precyzji, z jaką laser transmituje energię. Uszkodzenia termiczne są przewidywalne i kontrolowane. Zabieg należy to technik mikroinwazyjnych, jest więc bezpiecznym wyborem dla pacjentów, którzy z różnych powodów nie powinni lub nie mogą poddać się operacji. Ablacja nowotworu trwa stosunkowo krótko. Pacjent nie wymaga znieczulenia ogólnego, bardzo rzadko wymaga hospitalizacji po zabiegu. Rzadko też odczuwa po nim ból i szybko wraca do zdrowia. Co ważne, po termoablacji nie pozostają blizny na ciele, co dla wielu osób jest kluczowe (np. w przypadku terapii guzów na tarczycy). Energia lasera jest dobrze tolerowana przez ludzki organizm, dlatego też do powikłań po zabiegu dochodzi niezwykle rzadko. Echolaser ma jeszcze jedną zaletę: użycie wielu włókien umożliwia uzyskanie dużej powierzchni koagulacji (stopienia tkanek). Reasumując, zabiegi termoablacji są bardzo skuteczne i przede wszystkim bezpieczne. Pacjenci ze zmianami w tarczycy, piersiach, prostacie, czy wątrobie mogą już skorzystać z terapii Echolaserem w kilku klinikach w Polsce.

Kontakt

  captcha

  Wpisz czego szukasz i wciśnij Enter

  lagodny nowotworkonsultacja
  Ochrona danych osobowych

  Zapoznałem się z Polityką prywatności serwisu www.echolaser.pl oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Meden-Inmed Sp. z o.o. z siedzibą w Koszalinie, ul. Wenedów 2, udostępnionych przeze mnie danych osobowych na zasadach opisanych w Polityce prywatności dostępnej w Serwisie. Oświadczam, że są mi znane cele przetwarzania danych oraz moje uprawnienia. Niniejsza zgoda może być wycofana w dowolnym czasie poprzez kontakt z Administratorem pod adresem iod@meden.com.pl, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych -Obowiązek Informacyjny

  Zgoda