Miesiąc temu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu odbyły się trzy pokazowe operacje z użyciem Echolasera. Teraz nowatorska metoda niszczenia nowotworów złośliwych i niezłośliwych z użyciem włoskiego urządzenia jest już na stałe dostępna w Polsce. Wrocławski Szpital EuroMediCare jako pierwszy w Polsce stał się posiadaczem innowacyjnego Echolasera.
Echolaser łączy ultrasonografię z laserem, a jego zastosowanie pozwala na uzyskanie lepszych wyników niż dotychczasowo znane metody termoablacji. Dodatkowo zastosowanie Echolasera pozwala na skuteczne i precyzyjne zniszczenie guza podczas znacznie krótszego i bezbolesnego zabiegu.
– Można go stosować między innymi w zmianach pierwotnych i przerzutowych do wątroby, nieoperacyjnych guzach trzustki, guzach nerek i nadnerczy. Także w wybranych przerzutach do kości i jamy otrzewnej oraz przestrzeni zaotrzewnowej, mięsakach kości i tkanek miękkich. Sprawdza się również w niszczeniu węzłów chłonnych z przerzutami na szyi i w jamie brzusznej oraz łagodnych zmian tarczycy i niedużych mięśniaków macicy. Często to najlepsze zarówno z punktu widzenia lekarza i pacjenta rozwiązanie terapeutyczne – wyjaśnia dr Tomasz Sędziak, chirurg onkolog z wrocławskiego szpitala EMC.
Pierwszymi zabiegami przeprowadzonym w szpitalu EMC były operacje usunięcia guza przerzutowego do kości oraz usunięcie łagodnej zmiany w nerce.
– W zależności od rodzaju guza i jego umiejscowienia zabieg można wykonać bez znieczulenia lub w znieczuleniu miejscowym. Pacjenci mogą wrócić do domu nawet tego samego dnia. Takie leczenie nie tylko jest skuteczne i nie pozostawia blizn. To naprawdę rewolucja pośród małoinwazyjnych metod chirurgicznych – przyznaje dr Sędziak.
Zabiegi we wrocławskim szpitalu wykonywane są od 24 marca br. Na ten moment nie są one refundowane przez NFZ, a ich cena zależy od rodzaju zabiegu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne szpitale w Polsce, które będą chciały poszerzyć swoje wyposażenie o to niezwykłe urządzenie.
– Laser dostarcza precyzyjnie energię w ściśle ograniczony obszar, co oznacza, że uszkodzenia termiczne są przewidywalne, precyzyjne i kontrolowane. Dodatkowo zastosowanie lasera pozwala ograniczyć dostarczaną energię w zdrowej tkance, co umożliwia dokładne leczenie zmian w obszarach krytycznych. W przypadku złośliwych zmian chorobowych (np. przerzuty na węzły chłonne) Echolaser zapewnia najwyższą precyzję, szczególnie przydatną w niewielkich zmianach chorobowych o niejednorodnych granicach. Energia laserowa jest bardzo dobrze tolerowana przez organizm. Wszystkie te cechy sprawiają, że Echolaser jest na wyposażeniu coraz większej liczby szpitali wielu krajów Europy i Azji. Liczymy na to, że wkrótce i Polska dołączy do tego grona – zachęca Tomasz Witkowski z firmy MED&CARE, polskiego dystrybutora Echolasera.