Pierwsze w Polsce operacje z wykorzystaniem Echolasera

Na Dolnym Śląsku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu przeprowadzono pierwsze w Polsce operacje z użyciem Echolasera – innowacyjnego urządzenia łączącego dwie technologie: ultrasonografię z laserem. Urządzenie zostało sprowadzone do Polski dzięki współpracy gdyńskiej firmy MED&CARE z włoską firmą Elesta, będącą producentem Echolasera.

Trzy zabiegi, w trakcie których zoperowano pacjentów z guzami tarczycy, prostaty i wątroby zostały wykonane przez polsko-włoskie zespoły chirurgów w ramach konferencji naukowo-szkoleniowej „Zastosowanie mikro inwazyjnej terapii cienkoigłowej z użyciem Echolasera do operacji guzów tkanek miękkich m.in. tarczycy, prostaty, wątroby”.

W trakcie pierwszego zabiegu operowana była ponad 70-letnia kobieta ze złośliwym rakiem wątroby. Zabieg poprowadził zespół pod kierownictwem włoskiego operatora doktora Giovanni Giuseppe Di Constanzo. Pacjentka była cały czas przytomna, a do przeprowadzenia zabiegu wykorzystano jedynie znieczulenie miejscowe. Tuż po zakończeniu zabiegu była w stanie normalnie funkcjonować.

Zastosowanie w tym przypadku Echolasera to była najlepsza z możliwych prób pomocy tej chorej. (…) sześć włókien laserowych zostało użyte do tego żeby zniszczyć całość tkanki,
w tym wypadku nowotworowej
– wyjaśnia prof. Wojciech Witkiewicz, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

Drugą wykonaną operacją był zabieg na tarczycy koordynowany przez włoskiego specjalistę doktora Giovanni Mauri. Ostatnim zaplanowanym zabiegiem była operacja niezłośliwego guza prostaty, która odbyła się pod kierownictwem doktora Gianluigi Patelli.

Na czym polega zabieg z użyciem Echolasera? Technika ta oparta jest na niszczeniu tkanek nowotworowych przy wykorzystaniu igieł o średnicy mniejszej niż 0,8 mm (igły te są dobrze tolerowane przez pacjentów). Technologia ta pozwala na użycie od jednego do kilku aplikatorów na raz, oferując możliwość leczenia zmian znacznych rozmiarów. Z kolei ultradźwięki pozwalają zobaczyć na monitorze rozmiar i dokładną lokalizację guza,
a następnie precyzyjne usunąć zmianę w trudno dostępnych miejscach poprzez użycie wiązki lasera wypalającej guzy. Energia lasera jest dobrze tolerowana przez organizm, a sam zabieg zapewnia bardzo niskie ryzyko powikłań.

Kontakt

    captcha

    Wpisz czego szukasz i wciśnij Enter

    Zabieg operacyjny z wykorzystaniem EcholaseraLekarze podczas pracy