W ubiegłym tygodniu w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie wykonane zostały pierwsze zabiegi leczenia łagodnych zmian ogniskowych tarczycy za pomocą Echolasera. Jest to pierwszy na świecie system łączący technologię laserową z ultradźwiękami, wykorzystujący światło laserowe transmitowane za pomocą cienkich włókien światłowodowych zintegrowanych z systemem USG. Laserowa ablacja przepisywana jest głównie pacjentom z łagodnymi guzkami tarczycy i wykonywana jest na Oddziale Klinicznym Endokrynologii, Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
„Jest to mikroinwazyjny zabieg, który pozwala bezboleśnie dla pacjenta i w znieczuleniu miejscowym zlikwidować guzki tarczycy, bez konieczności interwencji chirurgicznej, a także bez typowych powikłań po operacji” – powiedziała lek. med. Elżbieta Deptuła-Krawczyk z Kliniki Endokrynologii i Terapii Izotopowej Wojskowego Instytutu Medycznego Centralnego Szpitala Klinicznego MON, która była jedną z prowadzących w szpitalu w Krakowie szkolenie z obsługi oraz praktycznego zastosowanie urządzenia Echolaser w usuwaniu łagodnych guzków tarczycy.
Zaletami termoablacji laserowej są: krótki czas trwania procedury (do około 40 min.), duża skuteczność, dobra tolerancja, zachowanie zdrowych tkanek i funkcjonalności gruczołu, brak konieczności zastosowania znieczulenia ogólnego oraz brak blizn na szyi. Zabieg jest niemalże bezbolesny, a pobyt w szpitalu oraz proces rekonwalescencji są o wiele szybszego niż w przypadku operacji klasycznej.
W przyszłości w Szpitalu Uniwersyteckim planowane są także zabiegi termoablacji: gruczolaków przytarczyc, złośliwych guzów tarczycy wraz z przerzutami do węzłów chłonnych oraz we współpracy z O/K Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Gastroenterologicznej i Transplanotologii – guzów wątroby, trzustki oraz nadnerczy.
Więcej informacji znajduje się na stronie krakowskiego szpitala.
Zdjęcie: Uniwersytecki Szpital w Krakowie