Echolaser jako sprzęt onkologiczny

Niestety, w obecnych czasach, choroby nowotworowe są dość powszechne. Duża większość z nas miała z nimi do czynienia w swojej bliższej lub dalszej rodzinie. Metody walki z nowotworami są cały czas udoskonalane. Jednym z najnowszych osiągnięć lekarzy i naukowców jest Echolaser. Czym jest i jak działa?

Działania Echolasera

Najprościej mówiąc, urządzenie wykorzystuje technologię ultradźwiękową i laser wielokanałowy. Dzięki USG lekarz może obserwować dokładne położenie aplikatorów światła lasera i wprowadzać energię bezpośrednio do zmienionej chorobowo tkanki, by ją zniszczyć. Użycie wielu włókien pozwala na uzyskanie dużej powierzchni koagulacji, jednak to nie jedyne zalety Echolasera. Urządzenie pozwala emitować energię w precyzyjny i ograniczony sposób, dzięki czemu uszkodzenia termiczne są precyzyjne i przewidywalne. Energia lasera jest tylko minimalnie rozproszona, dzięki czemu okoliczne tkanki pozostają nieuszkodzone. To z kolei umożliwia leczenie zmian w strefach krytycznych. Terapia Echolaserem jest dobrze tolerowana przez organizm, a ryzyko powikłań jest niezwykle niskie. Zabieg trwa krótko, często nie wymaga zastosowania znieczulenia (lub tylko znieczulenia miejscowego), nie wiąże się z bólem pozabiegowym, a do tego nie pozostawia na ciele blizn. Pacjent po terapii laserem w większości przypadków nie musi być nawet hospitalizowany, a jeśli tak, trwa to krótko. Echolaser pozwala na zniszczenie zmiany chorobowej „in situ”, przy jednoczesnym zachowaniu narządu i zdrowych tkanek.

W jakich przypadkach Echolaser jest skuteczny?

Echolaser znajduje zastosowanie przy wielu różnych zmianach nowotworowych. Przy jego pomocy uzyskujemy cytoredukcję guzów mieszanych koloidalnych i litych. Jest szczególnie polecany przy zaburzeniach układu moczowo-płciowego mężczyzn, a w szczególności przy leczeniu raka prostaty – tu następuje całkowita ablacja nowotworów złośliwych. Echolaser okazuje się też nieoceniony przy leczeniu pierwotnego i wtórnego raka wątroby oraz leczeniu zmian w piersiach. Przy pomocy tej technologii lekarze onkolodzy osiągają takie sukcesy, że obecnie jest ona opracowywana pod kątem innych zastosowań termoterapii tkanek miękkich, takich jak trzustka i płuca.

Kontakt

    captcha

    Wpisz czego szukasz i wciśnij Enter

    alfamedica urolodzy, recepcjaleczenie tarczycy