Czym jest łagodny przerost prostaty?

Łagodny rozrost gruczołu krokowego, zwany również jako gruczolak stercza, jest często występującym schorzeniem prostaty. Mimo że jest to łagodny rodzaj przerostu, to uciska otaczające prostatę tkanki. Nieleczony rozrost gruczołu krokowego może być przyczyną wielu późniejszych problemów, mających silny wpływ na jakość życia pacjenta.

 

Rozrost gruczołu krokowego

Zwiększenie objętości gruczołu krokowego jest związany ze starzeniem się. Dolegliwości prostaty u mężczyzn powyżej 50. roku życia występują u ponad 50-75% z nich. Ryzyko wzrasta do 80% u mężczyzn, będących powyżej 70. roku życia.

Objawy łagodnego przerostu prostaty:

  • objawy obturacyjne – trudności w rozpoczęciu mikcji, przerywany przepływ moczu, słaby strumień moczu, niecałkowite opróżnienie pęcherza moczowego,
  • objawy podrażnieniowe – gwałtowne parcie i pieczenie podczas oddawania moczu, zwiększona częstotliwość oddawania moczu.

Echolaser w leczeniu łagodnego przerostu prostaty

Echolaser to urządzenie umożliwiające leczenie łagodnego przerostu prostaty za pomocą precyzyjnego lasera pod kontrolą ultradźwięków. Cechą echolasera marki Elesta jest monochromatyczność, co oznacza, że urządzenie wytwarza promieniowanie elektromagnetyczne o ściśle określonej częstotliwości – długości fali. Cechami echolasera jest także koherencja (spoistość, spójność) i kolimacja (przetwarzanie rozbieżnych wiązek promieniowania na wiązki równoległe).

Echolaster Elesta – w czym tkwi jego skuteczność?

Echolaser marki Elesta jest mikroinwazyjny, a to wszystko dzięki zastosowaniu cienkich aplikatorów o średnicy 0,8 mm. To zabieg niechirurgiczny, który za pomocą energii lasera, pozwala uzyskać znaczne zmniejszenie objętości gruczołu krokowego i w konsekwencji – uwolnić kanał cewki moczowej z procesów uciskowych. Promieniowanie laserowe, transmitowane jest cienkimi włóknami światłowodowymi przezskórnie do narządu za pomocą cienkich igieł. Część tkanki poddanej działaniu wysokiej temperatury jest naturalnie resorbowana przez gruczoł w ciągu kolejnych tygodni, co skutkuje zmniejszeniem objętości gruczołu krokowego i ustąpieniem objawów.

Dzięki zabiegowi pacjenci odczuwają stopniową poprawę jakości życia:

  • rzadsze oddawanie moczu,
  • silniejszy strumień moczu,
  • rzadsze oddawanie moczu w nocy lub jego całkowite wyeliminowanie.

Dzięki echolaserowi usunięcie tkanki gruczołu krokowego może nie być konieczne. Urządzenie redukuje możliwość pojawienia się powikłań po zabiegu, takich jak krwawienie, infekcja czy impotencja. Co ważne, zabieg wykonywany za pomocą echolasera odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjenci nie muszą być poddawani znieczuleniu ogólnemu.

 

Kontakt

    captcha

    Wpisz czego szukasz i wciśnij Enter

    watroba echolaser 150x150 - Czym jest łagodny przerost prostaty?