Leczenie przerostu gruczołu krokowego – zabiegi laserowe
LECZENIE ROZROSTU GRUCZOŁU KROKOWEGO – ECHOLASER SORACTELITE
Jeszcze niedawno najczęściej stosowaną metodą leczenia przerostu gruczołu krokowego były zabiegi chirurgiczne. Najnowsze osiągnięcia w technologii termoterapii przyniosły innowacyjną metodę mikroinwazyjnych zabiegów laserowych. Jest to technika występująca pod nazwą Echolaser SoracteLite, coraz szerzej stosowana na całym świecie przez lekarzy urologów i onkologów. Dostrzegli oni wyjątkowe walory tej techniki przewyższające klasyczne metody chirurgiczne. Leczenie zaburzeń układu moczowo-płciowego z wykorzystaniem lasera niesie za sobą wiele korzyści dla pacjenta. Przede wszystkim jest to metoda umożliwiająca precyzyjne działanie. Wiązka lasera trafia dokładnie w miejsce chorobowo zmienione, nie narażając na uszkodzenie pozostałych, zdrowych tkanek. Jest to szczególnie istotne w terapii delikatnych narządów, czyli między innymi w leczeniu przerostu gruczołu krokowego czy w skutecznym leczeniu wątroby metodami innymi niż operacyjne. Technologia ECHOLASERA jest polecana szczególnie pacjentom cierpiącym na łagodny przerost prostaty.
Szukasz rozwiązania dla swoich problemów z oddawaniem moczu?
LECZENIE ZABURZEŃ UKŁADU MOCZOWO-PŁCIOWEGO
Technologia ECHOLASER SoracteLite stanowi prawdziwą innowację w leczeniu zaburzeń układu moczowo-płciowego. Nowoczesne urządzenie medyczne łączące techniki laserowe oraz wyjątkowo czułe metody obrazowania USG stosowane jest przy wielu schorzeniach i terapiach, pozwalając na precyzyjne przeprowadzenie zabiegu. Metoda SoracteLite nie narusza zdrowej tkanki oraz operowanego organu. Celnie trafia w chore miejsca koherentną wiązką światła. Dlatego właśnie zyskała tak dużą popularność w leczeniu zaburzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn.
Zabiegi SoracteLite doskonale sprawdzają się w leczeniu łagodnego przerostu prostaty (BPH), a więc choroby, w której objętościowy wzrost gruczołu krokowego powoduje efekt kompresji na poziomie dna pęcherza i kanału cewki moczowej. Prowadzą do stopniowego lub stałego ustąpienia objawów choroby. Znajdują też zastosowanie w leczeniu raka prostaty. W tym przypadku ich efektem jest całkowita ablacja nowotworów złośliwych. Oprócz tego SoracteLite polecany jest także w przypadku osób, które wolą nie poddawać się leczeniu chirurgicznemu lub nie mogą tego zrobić z powodów zdrowotnych.
SORACTELITE – ZASTOSOWANIE LASERA W UROLOGII
Nazwa zabiegu zawiera w jednym słowie związek z zastosowaniem urologicznym. „Soracte” to nazwa włoskiej góry, o której mowa również w początkowym wersie jednego z poematów Horacego. Znajdował się na niej klasztor, w którym mieszkał, kanonizowany później, mnich Nonnoso, uważany za opiekuna osób z chorobą nerek. Słowo „Lite”, które z jednej strony odnosi się do lekkości i mikroinwazyjności leczenia, a z drugiej strony do źródła terapeutycznego (light – światło, czyli laser). Nazwa SoracteLite pozwala odróżnić procedurę wykonywaną przy użyciu technologii Echolasera (mikroinwazyjność i podejście wielowłóknowe w jednym systemie) od innych technik ablacji termicznej.
Zmniejszenie objętości płata prostaty
Leczenie SoracteLite polega na przezskórnym wprowadzaniu włókien optycznych (jedno lub dwa włókna na płat, w zależności od podstawowej objętości gruczołu prostaty) poprzez krocze i transmitowanie energii laserowej przez kilka minut. Zabieg powoduje nagrzewanie się tkanek aż do ich całkowitego zniszczenia, a następnie prowadzi do sukcesywnego zmniejszania objętości płata prostaty (redukcja o co najmniej 40% w porównaniu z objętością podstawową po rocznej obserwacji), co w konsekwencji prowadzi do ustąpienia objawów. Planowanie leczenia, wprowadzanie igieł i monitorowanie odbywają się pod kontrolą USG. Aby ułatwić manewr wprowadzania aplikatorów, system posiada dedykowane, wieloaplikatorowe systemy prowadzące dla transrektalnej sondy USG, z odpowiednim oprogramowaniem do biopsji, które wyświetla wskazówki na ekranie.
Zalety SoracteLite
Już za sprawą tylko jednej sesji z użyciem SoracteLite możliwe jest znaczące i trwałe zmniejszenie objętości gruczołu krokowego oraz ustąpienie miejscowych objawów, bez zmiany fizjologii narządu. Ten nowatorski zabieg ECHOLASEREM prowadzi bowiem do zniszczenia termicznego zmiany chorobowej „in situ”.
Pozostałe zalety:
- zachowanie zdrowej tkanki i funkcji narządu,
- brak zaburzeń erekcji lub powikłań związanych z narządami rozrodczymi,
- wysoce przewidywalna i powtarzalna objętość koagulacji,
- zastosowanie delikatnych, nieurazowych igieł do aplikacji przezkroczowej,
- brak konieczności zastosowania znieczulenia ogólnego,
- krótki czas zabiegu (kilka do kilkunastu minut),
- szybki czas powrotu do zdrowia,
- brak lub nieznaczny ból po zabiegu.
Przypadek kliniczny nr 1
Pacjent cierpiący na łagodny przerost prostaty [ang. benign prostatic hyperplasia, BPH), gdzie podstawowa objętość wynosiła 64 ml. Zastosowano leczenie za pomocą dwóch włókien na płat.
obraz USG przed zabiegiem
Obraz USG wykonany 4 miesiące po zabiegu
Kontrola przeprowadzona 4 miesiące po zabiegu wykazała, co następuje:
- Zmniejszenie objętości z 64 ml do 37 ml
- Zmniejszenie pozostałości po oddaniu moczu z 200 ml do 43 ml
- Poprawa wyniku na międzynarodowej skali nasilenia objawów ze strony gruczołu krokowego wg kwestionariusza IPSS [ang. International Prostate Symptom Score] z 29 do 10
- Poprawa jakości życia (ang. Quality of Life, QoL) z 5 do 1
- Osiągnięcie maksymalnej prędkości przepływu z 4 ml/s do 14 ml/s
- Brak komplikacji
Zdjęcia udostępniono dzięki uprzejmości dr Patelli (Pesenti Fenaroli Szpitala Alzano Lombardo)
Transperineal Laser Ablation for Percutaneous Treatment of Benign Prostatic Hyperplasia: A Feasibility Study
[Przezkroczowa ablacja laserowa do przezskórnego leczenia łagodnego przerostu prostaty: Studium wykonalności ]
Patelli G, Ranieri A, Paganelli A, Mauri G, Pacella CM
Cardiovasc Intervent Radiol (2017). doi:10.1007/s00270-017-1662-9
Tolerability of percutaneous ablation Neodymium Laser in patients suffering from Benign Prostatic Hyperplasia (BPH): Prospective Observational Pilot Study
[Tolerancja ablacji przezskórnej laserem neodymowym u pacjentów cierpiących na łagodny przerost prostaty [ang. Benign Prostatic Hyperplasia (BPH)]: Prospektywne badanie pilotażowe]
- Liczba pacjentów uczestniczących: 10
- Centrum badań referencyjnych: Reference Study Centre: Pesenti Fenaroli Hospital, Alzano Lombardo (BG)
- Promotor: Dr. Gianluigi Patelli
- Status badania: zakończony
10 powodów dla których warto rozważyć metodą Echolaser w leczeniu łagodnego przerostu prostaty – ang. BPH (Benign Prostate Hyperplasia)
1. Leczenie przy użyciu Echolaser SoracteLite zapewnia ustąpienie objawów
SoracteLite prowadzi do ustąpienia, lub zmniejszenia miejscowych objawów związanych z uciskiem wywieranym przez powiększone płaty prostaty na początkowy odcinek cewki moczowej i dolną część pęcherza moczowego, zapewniając w ten sposób znaczną poprawę jakości życia.
2. Leczenie przy użyciu SoracteLite umożliwia spowodowanie uszkodzenia termicznego “in situ”, a w konsekwencji zmniejszenie płata prostaty.
Jedno lub dwa włókna światłowodowe umieszczane są w każdym płacie prostaty za pomocą bardzo cienkich igieł (21 G < 0.8 mm) pod kontrolą USG, aby otrzymywać w czasie rzeczywistym dane na temat przeprowadzanego zabiegu. Echolaser to system wieloźródłowy, który umożliwia jednoczesne korzystanie od jednego do czterech źródeł lasera, dając tym samym możliwość operatorowi zaplanowanie i wykonanie koagulacji obszaru dowolnej wielkości w stosunku do podstawowej objętościprostaty ( nawet w przypadku prostaty > 100 gr )
3. Leczenie przy użyciu SoracteLite pozwala na zachowanie zdrowej tkanki oraz pełnej funkcjonalności narządu.
Jedną z głównych różnic pomiędzy zabiegiem przy użyciu SoracteLite, a innymi technikami małoinwazyjnymi stanowi brak bezpośredniego usuwania tkanki. Koagulacja tkanki odbywa się w obrębie płata prostaty, a proces redukcji płata następuje w wyniku transformacji oraz naturalnie zachodzącej w organizmie pacjenta reabsorbcji leczonej tkanki. Prowadzi to do zmniejszenia ciśnienia w odcinku sterczowym cewki moczowej, a w konsekwencji do złagodzenia objawów u pacjenta. Efekt maksymalny osiąga się w kilka tygodni po zabiegu.
4. Leczenie przy użyciu SoracteLite zapewnia wysoce przewidywalną i powtarzalną objętość koagulacji.
Energia lasera dostarczana przez światłowody powoduje powstanie strefy koagulacji o wysoce przewidywalnej objętości, a to dzięki efektowi, jaki wywołuje skupienie się w jednym miejscu źródła laserowego, co pozwala operatorowi na zajęcie się jedynie wybranym fragmentem tkanki, przy jednoczesnym zachowaniu wrażliwych struktur położonych w pobliżu płatów prostaty, takich jak kanał cewki moczowej i pęcherz moczowy.
5. Zabieg przy użyciu SoracteLite wykonuje się za pomocą delikatnych, atraumatycznych igieł metodą przezskórną/przezkroczową.
Zastosowanie bardzo cienkich igieł (21 G) i technika przezkroczowa posiada szereg korzyści, takich jak:
- Brak ryzyka krwawienia
- Brak ryzyka infekcji ( nie ma usuwania tkanki oraz interakcji ze strukturami moczowymi )
- Nie ma ryzyka komplikacji funkcji seksualnych
- Nie ma powikłań dla cewki moczowej
Ponadto, w przeciwieństwie do bardziej powszechnej techniki przezcewkowej, kontrolowana za pomocą ultradźwięków, laserowa śródmiąższowa terapia kroczowa zapewnia ciągłe informowanie operatora ( ultrasonografia przezodbytnicza ) o dokładnej pozycji, tzn. rzeczywistej głębokości końcówki włókna laserowego. Metoda przezcewkowa nie dostarcza takich szczegółowych informacji, a zatem brak jej tej wyraźnej przewagi, jaką posiada metoda przezkroczowa.
6. Zabieg przy użyciu Echolaser SoracteLite odbywa się przy braku znieczulenia ogólnego lub rdzeniowego.
Operator wykonuje jedynie znieczulenie miejscowe w splocie okołosterczowym i skórze krocza, pozostawiając pacjenta świadomym i zdolnym do bezpośredniej interakcji z lekarzem podczas zabiegu, zwiększając tym samym bezpieczeństwo i zapewniając prawidłowe wykonanie zabiegu. Ponadto, cecha ta umożliwia wykonanie zabiegu u tych wszystkich pacjentów, którzy nie mogą poddać się znieczuleniu ogólnemu lub rdzeniowemu
7. Zabieg przy użyciu Echolaser SoracteLite treatment pozwala leczyć duże objętości gruczołu krokowego.
Zabieg przy użyciu SoracteLite pozwala leczyć gruczoł prostaty o dużych objętościach podstawowych (nawet > 100 ml), dzięki podejściu wielowłóknowemu i specjalnej technice zwanej pull-back [„wycofanie”], w której operator może wykonać więcej niż pojedyncze naświetlenie podczas jednego zabiegu, wysuwając igły i włókna na około 1 cm po każdym wyładowaniu energii. Przy użyciu tej konkretnej techniki lekarz może zwiększyć objętość koagulacji w obrębie płata prostaty. Poniżej przedstawiono średnie objętości prostaty, które można leczyć różnymi technikami:
- TUIP (przezcewkowe nacięcie < 30 gr )
- TURP (przezcewkowa resekcja < 80‐100 gr )
- LASER (przezcewkowe 80‐100 gr )
- LASER (SoracteLite, przezkroczowe > 30 gr)
- OPEN (prostatektomia 80‐100g)
8. Echolaser SoracteLite pozwala na przeprowadzenie szybkiego zabiegu.
Czas trwania leczenia różni się w zależności od podstawowej objętości gruczołu krokowego, i trwa od 10 do 30 minut w przypadku prostaty o objętości podstawowej> 100 ml. Krótki czas zabiegu jest możliwy dzięki doskonałemu przekształceniu energii Echolasera w energię cieplną.
9. Leczenie przy użyciu Echolaser SoracteLite umożliwia szybki powrót do zdrowia.
Pacjent zostaje wypisany do domu i może powrócić do wykonywania swoich normalnych czynności dzień po zabiegu. W celu oceny zmniejszenia objętości płatów prostaty wykonuje się badanie USG kilka tygodni po zabiegu.
10. Bardzo małe ryzyko powikłań, które występują w technikach operacyjnych z dostępu przezcewkowego takich jak:
- Wytrysk wsteczny
- Dysuria [bolesne oddawanie moczu] (kilka tygodni po zabiegu)
- Przejściowe nietrzymanie moczu
- Infekcje dróg moczowych
- Zwężenia cewki moczowej
- Drażniące objawy ze strony układu moczowego (oddawanie moczu może być bolesne, naglące parcia lub częsta potrzeba oddawania moczu od 6 do 8 tygodni po zabiegu)