Pierwsza w Polsce operacja przerzutu do ogona trzustki i nadnerczy z użyciem Echolasera

W szpitalu EMC we Wrocławiu 15 maja 2018 r. dr Tomasz Sędziak przeprowadził kolejną operację z zastosowaniem innowacyjnej metody niszczenia guzów nowotworowych małoinwazyjną metodą termoterapii Echolaserem.

Operacja polegała na wprowadzeniu do guza pod kontrolą USG bardzo cienkiej 0,8 mm igły służącej jako kanał roboczy, do której  wprowadza się włókno kwarcowe o średnicy 0,3mm. Guz znajdował się w ogonie trzustki i żeby się do niego dostać operator przeszedł igłą przez śledzionę bez uszkodzenia narządu. Dzięki tak dużej precyzji Echolasera guz został zniszczony w kilka minut.

Zdaniem dr Sędziaka Echolaser pozwala uzyskać lepsze wyniki niż dotychczasowe metody termoablacji RF i mikrofalami. Ma wszechstronne zastosowanie, a jego elastyczna eksploatacja pozwala na dotarcie do niemal każdej zmiany nowotworowej, zlokalizowanej u pacjenta, za pomocą badania USG bez otwierania powłok brzusznych. Echolaser pozwala także na pełną kontrolę nad obszarem ablacji, co umożliwia precyzyjne wypalenie guza, nawet w pobliżu struktur wrażliwych.

Echolaser jest urządzeniem zarejestrowanym w Unii Europejskiej. Technologia Echolasera została opracowana przez włoską firmę Elesta. Jest to pierwszy, unikatowy, zintegrowany system łączący technologię laserową z ultradźwiękami. Zastosowanie Echolasera umożliwia diagnostykę i mikroinwazyjne leczenie łagodnych i złośliwych zmian tkanek miękkich.

Kontakt

    captcha

    Wpisz czego szukasz i wciśnij Enter

    MapaArtykul o echolaser w Wprost