Laserowe techniki leczenia raka piersi. Przegląd rozwiązań

Najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet jest rak piersi. Na szczęście większość wykrywanych zmian ma łagodny charakter i nie powoduje powstawania przerzutów. Jednak niektóre mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi. W celu zniszczenia nowotworu w chirurgii onkologicznej wykorzystuje się obecnie laser. Jest to precyzyjne i skoncentrowane światło, wzmocnione przez wymuszoną emisję promieniowania. Dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?

Zasada działania lasera

Tradycyjne leczenie raka piersi powoduje mniejsze lub większe okaleczenie pacjentek, dlatego wykorzystanie minimalnie inwazyjnej techniki laserowej jest nadzieją dla wielu kobiet. Światło lasera niszczy tkankę nowotworową, pozostawiając jednocześnie w stanie nienaruszonym zdrowy gruczoł piersiowy. Procedura ta nosi nazwę śródtkankowej terapii laserowej, a wykorzystywana jest w przypadku zmian do 1 cm i gdy nie ma przerzutów. Przed przystąpieniem do zabiegu, guz w piersi musi zostać zlokalizowany – wykorzystuje się do tego badanie rentgenowskie lub badanie USG. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, czyli po ostrzyknięciu środkiem znieczulającym. Do środka guza wprowadzane są dwie igły: laserowa oraz termiczna, pełniąca rolę termometru. Igłą laserową do guza dostarczany zostaje rodzaj cienkiego włókna, a dzięki niemu energia laserowa. Guz naświetlany jest do czasu osiągnięcia odpowiedniej temperatury, co pozwoli na jego zniszczenie lub zmniejszenie. Moc wiązki laserowej dobierana jest indywidualnie i uwzględnia półcentymetrowy margines zdrowej tkanki wokół guza. Procedura trwa około godziny.

Zalety i wady techniki laserowej

Zniszczenie nowotworu piersi za pomocą lasera jest to możliwe, ponieważ wiązka laserowa generuje odpowiednio wysoką temperaturę. Ma ona zdolność do niszczenia guza. Wiązka światła jest precyzyjniejsza od skalpela, a dodatkowo tkanka znajdująca się obok cięcia laserem pozostaje nietknięta. Światło lasera działa bakteriobójczo, zapewniając większą czystość mikrobiologiczną pola operacyjnego i większą sterylność zabiegu. Czas trwania operacji jest stosunkowo krótki, podobnie jak czas gojenia i rekonwalescencji. Zaletą wykorzystania techniki laserowej jest także mała inwazyjność zabiegu – cięcie laserowe pozwala na mniejsze naruszenie powłok. Wadą metody jest stosunkowo wysoka.

Kontakt

    captcha

    Wpisz czego szukasz i wciśnij Enter

    webinar 12 grudnia 2020 01konferencja baner