Laseroterapia w leczeniu przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn

Ten artykuł skierowany jest do specjalistów z dziedziny urologii.
Przeczytaj cały artykuł lub przejdź do wybranych zagadnień:

 

Znaczenie laseroterapii w leczeniu przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn

Łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH) to jedna z najczęściej występujących chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn po 50. roku życia. Zmiany w obrębie stercza często bywają powodem zaburzeń oddawania moczu, bo gruczoł krokowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dna pęcherza moczowego i przepony moczowo płciowej. Otacza również tylny odcinek cewki moczowej. Pacjenci zgłaszający się do specjalisty, skarżą się na uporczywe objawy, które znacznie obniżają ich jakość życia. W przypadku zaawansowanej choroby pacjenci obawiają się ingerencji chirurgicznej, wiążącej się z pobytem w szpitalu i kilkutygodniową rekonwalescencją. Najnowsze osiągnięcia w technologii termoterapii przyniosły innowacyjną metodę mikroinwazyjnych zabiegów laserowych, która przynosi szereg korzyści nie tylko dla pacjentów, ale także dla specjalistów. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, aby dowiedzieć się więcej.

Leczenie farmakologiczne BPH

U pacjentów, u których nie występują wskazania do zabiegu chirurgicznego, najczęściej stosowane jest leczenie farmakologiczne, które ma na celu zmniejszenie dolegliwości mikcyjnych i poprawę jakości życia. Problemy z oddawaniem moczu znacznie wpływają na samopoczucie pacjentów – często są powodem rezygnacji z aktywności fizycznych, a także wycofania się z życia społecznego. Gwałtowne parcie na mocz czy wykapywanie moczu z cewki po mikcji to nieprzyjemne objawy, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza specjalisty. Dominującą grupą pacjentów są jednak osoby, których należy objąć baczną obserwacją oraz leczeniem farmakologicznym. Leki mają na celu złagodzenie objawów u pacjentów, u których nie istnieją wskazania do leczenia chirurgicznego.

Jakie leki stosowane są do leczenia farmakologicznego BPH?

  • leki blokujące receptory α-1 adrenergiczne
  • leki wpływające na środowisko hormonalne stercza
  • leki antymuskarynowe
  • preparaty pochodzenia roślinnego.

BPH – laseroterapia zamiast operacji chirurgicznej

Leczenie chirurgiczne BPH stosowane jest w przypadkach zaawansowanej choroby, a bezwzględnymi czynnikami, będącymi wskazaniami do operacji są m.in.: nawracający krwiomocz, będący następstwem BPH, kamica pęcherza moczowego, nawracające zakażenie układu moczowego czy niemożność samodzielnego oddania moczu przez pacjenta. Leczenie chirurgiczne wiąże się z co najmniej kilkudniowym pobytem w szpitalu, koniecznością zastosowania znieczulenia ogólnego lub rdzeniowego, a także kilkudniową rekonwalescencją.

Czy istnieje inny sposób na trwałe zmniejszenie objętości gruczołu krokowego oraz ustąpienie miejscowych objawów, bez konieczności stosowania leczenia chirurgicznego?

Leczenie zaburzeń układu moczowo-płciowego z wykorzystaniem lasera niesie za sobą wiele korzyści dla pacjenta. Metoda ta umożliwia precyzyjne działanie – wiązka lasera trafia dokładnie w miejsce chorobowo zmienione, nie narażając na uszkodzenie pozostałych, zdrowych tkanek. Jest to szczególnie istotne w terapii delikatnych narządów m.in. w leczeniu przerostu gruczołu krokowego.

Poznaj objawy BPH:

  • częstomocz,
  • oddawanie moczu w nocy,
  • gwałtowne parcie na mocz,
  • brak możliwości powstrzymania mikcji,
  • ból w czasie mikcji,
  • wyczekiwanie na mikcję,
  • zwężenie strumienia moczu,
  • wydłużenie czasu mikcji,
  • przerywany strumień moczu,
  • wykapywanie moczu z cewki po mikcji,
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.

Laser w urologii – poznaj jego zastosowanie

Leczenie echolaserem SoracteLite nie narusza zdrowej tkanki oraz operowanego organu. Celnie trafia w chore miejsca koherentną wiązką światła.

Jak to działa?

Leczenie SoracteLite polega na przezskórnym wprowadzaniu włókien optycznych (jedno lub dwa włókna na płat, w zależności od podstawowej objętości gruczołu prostaty) poprzez krocze i transmitowanie energii laserowej przez kilka minut. Zabieg powoduje nagrzewanie się tkanek aż do ich całkowitego zniszczenia, a następnie prowadzi do sukcesywnego zmniejszania objętości płata prostaty (redukcja o co najmniej 40% w porównaniu z objętością podstawową po rocznej obserwacji), co w konsekwencji prowadzi do ustąpienia objawów. Planowanie leczenia, wprowadzanie igieł i monitorowanie odbywają się pod kontrolą USG. Aby ułatwić manewr wprowadzania aplikatorów, system posiada dedykowane, wieloaplikatorowe systemy prowadzące dla transrektalnej sondy USG, z odpowiednim oprogramowaniem do biopsji, które wyświetla wskazówki na ekranie. Już za sprawą tylko jednej sesji z użyciem SoracteLite możliwe jest znaczące i trwałe zmniejszenie objętości gruczołu krokowego oraz ustąpienie miejscowych objawów, bez zmiany fizjologii narządu.

Zabieg przy użyciu SoracteLite pozwala leczyć gruczoł prostaty o dużych objętościach podstawowych (nawet > 100 ml), dzięki podejściu wielowłóknowemu i specjalnej technice zwanej pull-back [„wycofanie”], w której operator może wykonać więcej niż pojedyncze naświetlenie podczas jednego zabiegu, wysuwając igły i włókna na około 1 cm po każdym wyładowaniu energii. Przy użyciu tej konkretnej techniki lekarz może zwiększyć objętość koagulacji w obrębie płata prostaty. Poniżej przedstawiono średnie objętości prostaty, które można leczyć różnymi technikami:

  • TUIP (przezcewkowe nacięcie < 30 gr ),
  • TURP (przezcewkowa resekcja < 80‐100 gr ),
  • LASER (przezcewkowe 80‐100 gr ),
  • LASER (SoracteLite, przezkroczowe > 30 gr),
  • OPEN (prostatektomia 80‐100g).

Badanie 1

Ambulatoryjna przezkroczowa ablacja laserowa: Wyniki jednoroczne.

Bianco F, Gonzalez PG, Avila LA, Kaufman AK, Lopez-Prieto AL, Gheiler EG.

European Urology, Volume 83, Supplement 1, 2023,https://doi.org/10.1016/S0302-2838(23)00288-9.

Wprowadzenie i cele

BPH dotyka dziesiątki milionów mężczyzn na całym świecie. Większość zabiegów wymaga znieczulenia ogólnego lub regionalnego albo metody przezcewkowej. W niniejszej pracy przedstawiono roczne wyniki prospektywnego, jednoośrodkowego, interwencyjnego badania pilotażowego fazy I, identyfikator NCT04760483, oceniającego przezroczową ablację laserową (TPLA) tkanek BPH, przeprowadzaną w warunkach gabinetowych w znieczuleniu miejscowym. Cele badania to ocena TPLA pod kątem bezpieczeństwa stosowania, wykonalności i wyników końcowych, mierzonych z zastosowaniem uroflometrii, IPSS, oceny hematurii oraz erekcji i ejakulacji.

Materiał i metody

W badaniu wzięło udział 20 mężczyzn w wieku od 50 do 80 lat, z objętością prostaty od 30 do 120 cm3, punktacja wg kwestionariusza IPSS >9, przepływami szczytowymi od 5 do 15 cm3/s i moczem zalegającym po mikcji poniżej <250 ml. Za wykluczające z badania uznano wszelkie schorzenia neurologiczne, przebyte interwencje chirurgiczne oraz epizody zatrzymania moczu. Zabiegi przeprowadzono w warunkach gabinetowych w znieczuleniu miejscowym. Zasięg ablacji laserowej przy zadanej mocy w watach był szacowany i rzutowany za pomocą urządzenia do planowania ESI. Energie dostarczano stosując Echolaser X4 (ELESTA SPA, ITALY) i jedno lub więcej włókien. Zabiegi były wykonywane i monitorowane z zastosowaniem obrazowania 3D dostarczanego z urządzenia Focalyx Fusion Device (Focalyx, USA). Ocenę według IPSS, SHIM oraz badania przepływu i pomiary objętości prostaty przeprowadzono po 2 miesiącach. Poniżej przedstawiono wyniki. Przeprowadzono analizę bayesowską dla pomiarów ciągłych, a różnice nieparametryczne oceniano za pomocą testów chi2.

Rezultaty

Pacjenci byli włączani do badania między grudniem 2020 a lutym 2021 roku. Mediana (IQR) dla wieku i BMI wynosiła odpowiednio 68 (58,73) i 29 (27,31). Parametry te dla czasu w gabinecie, czasu ablacji, mocy i całkowitej liczby dżuli wynosiły odpowiednio 29 min (23,32), 9 min (7,12), 6 (5,7) W i 3400 (2600, 3600) J. 8 (40%) pacjentów zostało wypisanych z cewnikiem Foleya z powodu podwyższonej ilości zalegającego moczu. U 16 (80%) pacjentów odnotowano stałą poprawę w profilu moczowym. Po 1 roku rozmiar prostaty był o 18% mniejszy od wyjściowego. Jeden z 16 pacjentów utracił funkcje ejakulacji i stan ten utrzymywał się w czasie kontroli po 1 roku od zabiegu.

Wnioski

Zabieg TPLA w warunkach gabinetowych jest wykonalny i bezpieczny. Roczne wyniki wykazały subiektywną i obiektywną utrzymującą się poprawę u 4/5 pacjentów. Wyniki dotyczące erekcji i ejakulacji były korzystne. TPLA to nowa i obiecująca metoda wymagająca dalszej oceny w badaniach II i III fazy.

Badanie 2

Zachowanie ejakulacji u pacjentów z łagodnym objawowym rozrostem prostaty: Bezpieczeństwo i skuteczność przezkroczowej śródmiąższowej ablacji laserowej.

Sessa F, Rivetti A, Polverino P, Lo Re M, Bisegna C, Saladino M, Siena G, Cocci A, Pecoraro A, Campi R, Minervini A, Serni S.

European Urology, Volume 83, Supplement 1, 2023,Page S9, ISSN 0302-2838, https://doi.org/10.1016/S0302-2838(23)00066-0.

Wprowadzenie i cele badania

Dysfunkcje seksualne, takie jak zaburzenia ejakulacji (Ejaculatory disorders, EjD), są istotnymi skutkami ubocznymi tradycyjnych metod chirurgicznych, takich jak przezcewkowa resekcja prostaty (Transurethral resection of the prostate, TURP), stosowanych u chorych z objawowym łagodnym rozrostem prostaty (Benign prostatic obstruction, BPO). Techniki chirurgiczne opracowane ostatnio mające na celu zachowanie prawidłowej ejakulacji zapewniają dobre wyniki krótkoterminowe. Wśród nich wiodącą role odgrywa przezkroczowa śródmiąższowa ablacja laserowa (Transperineal interstitial laser ablation, TPLA) gruczolaka prostaty. Przedstawione zostaną okołooperacyjne i krótkoterminowe wyniki dotyczące funkcji seksualnych po zastosowaniu TPLA z powodu BPO w grupie starannie dobranych chorych.

Materiały i metody

Po uzyskaniu zgody Komisji Etyki, prospektywnie zebrano dane od kolejnych pacjentów poddanych TPLA z powodu BPO z umiarkowanymi LUTS w naszej placówce między kwietniem 2021 a marcem 2022 roku, z objętością prostaty <100 ml. Zabiegi wykonywane były w warunkach ambulatoryjnych z zastosowaniem znieczulenia miejscowego i świadomej sedacji, przy użyciu wielozródłowego generatora lasera diodowego Echolasera. Kwestionariusz oceny funkcji seksualnych mężczyzn (International Index of Erectile Function, IIEF-15), Kwestionariusz oceny zdrowia seksualnego mężczyzn – dysfunkcja ejakulacji, wersja skrócona (Male Sexual Health Questionnaire-Ejaculatory Dysfunction Short Form, MSHQ-EjD SF) oraz dane dotyczące postepowania z pacjentem (cewnikowanie, leki, PSA) zostały zarejestrowane przed i po zabiegu w okresie 1-, 2- i 3-miesiecznym oraz w czasie ostatniej wizyty (Last follow-up, LF-UP) w celu przeprowadzenia analiz opisowych.

Wyniki

Ogółem do badania włączono 56 chorych. Mediana czasu obserwacji wyniosła 10 miesięcy (IQR 8-12). Mediana objętości prostaty wyniosła 50 ml (IQR 40-70); mediana przedoperacyjnych wartości IIEF-15 i MSHQ-EjD SF wyniosła odpowiednio 15,5 (IQR 7-24) i 6 (IQR 3-11,5). Mediana czasu operacji wyniosła 31 min (IQR 28-37). Wszyscy pacjenci z wyjątkiem jednego zostali wypisani w dniu zabiegu, nie odnotowując żadnych powikłań okołooperacyjnych w stopniu ≥2 wg Clavien-Dindo. Mediana czasu cewnikowania wyniosła 7 dni (IQR 7-9). Mediana IIEF-15 i MSHQ-EjD SF wyniosła 10 (IQR 6-11), 16 (IQR 7-23,5) i 8 (IQR 7-11); 12 (IQR10-16), 17 (IQR 8-22) i 10 (IQR 8-13) odpowiednio w okresie 1-,3-miesiecznym i LF-UP. U wszystkich pacjentów funkcje seksualne, włącznie z ejakulacją, zostały zachowane. Ponadto 8 (14%) pacjentów wymagało ponownego wprowadzenia terapii alfa-blokerami w 6. miesiącu, co mogło mieć potencjalnie istotny negatywny wpływ na funkcje seksualne.

Małoinwazyjna metoda leczenia przerostu gruczołu krokowego – korzyści dla specjalistów i pacjentów

SoracteLite prowadzi do ustąpienia lub zmniejszenia miejscowych objawów związanych z uciskiem wywieranym przez powiększone płaty prostaty na początkowy odcinek cewki moczowej i dolną część pęcherza moczowego, zapewniając w ten sposób znaczną poprawę jakości życia pacjentów z BPH. Korzyści ze stosowania tej małoinwazyjnej metody leczenia odnoszą nie tylko pacjenci, lecz również specjaliści wykonujący zabieg.

Korzyści dla specjalisty

  • Dedykowane oprogramowanie do zabiegów BPH i PCa pokazuje punkty wkłucia igieł dostępne za pomocą szablonów siatek dwupłaszczyznowych sond ultradźwiękowych. Operator może więc umieścić wiele aplikatorów wewnątrz płatów prostaty, łatwo osiągając optymalną pozycję do wykonania zabiegu termicznego.
  • Obraz USG udostępniany przez system monitorowania jest powielany w czasie rzeczywistym na ESI, umożliwiając użytkownikowi uzyskanie wizualnej informacji zwrotnej przez cały okres zabiegu.
  • Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Nie obciąża więc specjalisty fizycznie ani psychicznie.
  • Brak konieczności hospitalizacji pacjenta.
  • Brak ryzyka krwawienia podczas zabiegu.
  • Zastosowanie delikatnych, nieurazowych igieł do aplikacji przezkroczowej. Planowanie leczenia, wprowadzanie igieł i monitorowanie odbywają się pod kontrolą USG.
  • Możliwość wykonania zabiegu u pacjentów, którzy nie mogą poddać się znieczuleniu ogólnemu lub rdzeniowemu.
  • Większa efektywność czasowa.
  • Zmniejszenie kolejek w placówkach medycznych.
  • Precyzja i kontrola podczas wykonywania zabiegu.
  • Stała kontrola stanu pacjenta (jest on przytomny podczas zabiegu).

 

Korzyści dla pacjenta

  • Zachowanie zdrowej tkanki i funkcji narządu.
  • Brak zaburzeń erekcji lub powikłań związanych z narządami rozrodczymi.
  • Brak konieczności zastosowania znieczulenia ogólnego.
  • Szybki powrót do zdrowia.
  • Brak lub nieznaczny ból po zabiegu.
  • Ustąpienie miejscowych objawów bez konieczności zmiany fizjologii narządu.
  • Brak blizn na ciele.
Leczenie echolaserem w Polsce

Leczenie echolaserem praktykowane jest w coraz większej ilości placówek w Polsce m.in. w Bydgoszczy, Częstochowie, Wrocławiu i Poznaniu (zobacz listę – https://echolaser.pl/osrodki-mapa/). Ta małoinwazyjna metoda staje się w Polsce coraz bardziej dostępna, oferując pacjentom nowe możliwości skutecznego leczenia BPH, szczególnie w przypadku mężczyzn z przeciwwskazaniami do tradycyjnych operacji. Swoistą cechą echolasera jest monochromatyczność, co oznacza, że wytwarza on promieniowanie elektromagnetyczne o ściśle określonej częstotliwości – długości fali. Ponadto charakterystyczny sposób przenikania lasera do tkanek sprawia, że zabiegi nim przeprowadzane są bardzo skuteczne i bezpieczne. Echolaser cechuje także koherencja (spójność, spoistość) oraz kolimacja, czyli przetwarzanie rozbieżnych wiązek promieniowania na wiązki równoległe. Technologia ta łączy mikroinwazyjność (dzięki zastosowaniu bardzo cienkich aplikatorów o średnicy 0,8 mm) oraz koncepcję użycia wielu aplikatorów naraz.

Ośrodki w Polsce, które korzystają z technologii echolasera: https://echolaser.pl/osrodki-mapa/

osrodki echolaser polska 1024x124 - Laseroterapia w leczeniu przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn

Dowiedz się więcej:

marcin remin echolaser - Laseroterapia w leczeniu przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn

Marcin Remin
Product Manager

Kontakt

    captcha

    Wpisz czego szukasz i wciśnij Enter

    guzki tarczycy operacyjnosc echolaser 150x150 - Laseroterapia w leczeniu przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn