Wątroba należy do organów układu pokarmowego. Pełni wiele różnorodnych funkcji w organizmie człowieka, jednak przede wszystkim usuwa nadmiar toksyn, produkuje żółć niezbędną do trawienia oraz bierze udział w metabolizmie wchłanianych substancji.
Jak rozpoznać, że wątroba nie funkcjonuje poprawnie?
Na wstępie należy zaznaczyć, że nie tak łatwo jest rozpoznać choroby wątroby. Wynika to z faktu, że mogą one powodować różnego rodzaju dolegliwości, które nie zawsze od razu kojarzone są z tym organem. Co więcej, często objawy pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Zdarza się, że choroba wątroby jest diagnozowana po latach. Wówczas bardzo ważne jest przeprowadzenie bezpiecznego leczenia wątroby.
Dolegliwości wynikające z chorób narządów wewnętrznych najczęściej kojarzą się z bólem. To trafne spostrzeżenie, jednak nie w tym przypadku. To dlatego, że wątroba nie może boleć, ponieważ nie ma unerwienia czuciowego. Charakterystyczny ucisk z prawej strony pod żebrami, który mógłby wskazywać na ten organ, powoduje jego podrażniona błona surowicza.
Dolegliwości występujące przy chorej wątrobie
Uszkodzona wątroba rzadko daje o sobie znać od razu. Pomimo wielu odmiennych chorób, które mogą zaatakować ten organ, część objawów jest dla nich tożsama. Należą do nich:
- zmiana koloru moczu – jego prawidłowy odcień jest słomkowy, jednak w przypadku choroby wątroby, staje się na krwisty,
- złe samopoczucie – ogólne przemęczenie, a także nudności oraz utrata apetytu,
- pogorszenie stanu skóry – na ciele mogą pojawiać się przebarwienia, tzw. pajączki, zażółcenia, a także towarzyszyć im świąd, suchość oraz szorstkość,
- wahania wagi – nagły spadek masy ciała lub jej gwałtowne przybranie,
- obrzęki – zlokalizowane najczęściej na twarzy, w okolicach kostek oraz na dłoniach i nogach.
Jak widać, symptomy chorób wątroby są bardzo ogólne. Nie tak łatwo domyślić się, że wynikają one z uszkodzenia właśnie tego organu. Z tego powodu warto poddawać się regularnym badaniom.