Echolaser – diagnostyka i leczenie

Ten artykuł skierowany jest do lekarzy specjalistów – endokrynologów, urologów, hepatologów i ginekologów – zainteresowanych nowoczesnymi technologiami, które podnoszą standard opieki medycznej, zwiększają precyzję diagnostyki i terapii oraz redukują inwazyjność procedur.

Przeczytaj cały artykuł lub przejdź do wybranych zagadnień:

Echolaser – diagnostyka i leczenie

Tradycyjne metody leczenia, takie jak operacje chirurgiczne, choć skuteczne, wiążą się z ryzykiem powikłań, takich jak infekcje czy krwawienia. Alternatywą dla tradycyjnych operacji lub rozwiązań farmakologicznych jest echolaser, umożliwiający termiczne zniszczenie zmiany chorobowej „in situ”. Jak działa ten zintegrowany system i w jakich przypadkach można go wykorzystać? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu

Zintegrowany system o wielu zastosowaniach

Medycyna nieustannie dąży do odkrywania i wdrażania nowych technologii, które pozwalają na skuteczniejsze i mniej inwazyjne leczenie pacjentów. Jednym z przełomowych osiągnięć w tej dziedzinie jest echolaser – zaawansowane urządzenie, które integruje moc lasera z precyzją obrazowania ultrasonograficznego. Wyróżnia się na tle tradycyjnych metod, umożliwiając dokładność i minimalizując ryzyko uszkodzeń otaczających tkanek. Dzięki połączeniu lasera o wysokiej energii z technologią ultrasonografii, specjaliści mogą precyzyjnie lokalizować zmienione chorobowo obszary i prowadzić celowane leczenie.

Przykładowe zastosowanie echolasera:

1. Zmiany łagodne: Celem zabiegu jest zmniejszenie ilości nadmiaru tkanki w zmianach łagodnych, tj. łagodnych guzkach tarczycy (BTN) lub łagodnym przeroście gruczołu krokowego (BPH).

echolaser zmiany lagodne zastosowanie - Echolaser - diagnostyka i leczenie

2. Zmiany złośliwe: Celem leczenia jest całkowita martwica tkanki.

echolaser zmiany zlosliwe zastosowanie - Echolaser - diagnostyka i leczenie

Echolaser – rodzaje urządzeń i zastosowanie w medycynie

  • TARCZYCA – usuwanie mieszanych łagodnych guzków tarczycy

ModìLite to zabieg termoablacji echolaserem zmian na szyi, w szczególności łagodnych guzków tarczycy i dużych guzków tarczycy, które wywołują nieprzyjemne uczucie ucisku. Metoda skuteczna jest również w przypadku złośliwych zmian szyi, takich jak przerzuty do węzłów chłonnych i mikrorak.

Technologia ModìLite polega na przezskórnym wprowadzaniu włókien światłowodowych (1 lub 2 w zależności od wielkości guzka) i przesyłaniu energii laserowej przez kilka minut, powodując nagrzewanie tkanek, aż do ich zniszczenia. Progresywna redukcja objętości guzka tarczycy (zmniejszenie powyżej 50% w stosunku do objętości podstawowej po rocznej obserwacji) ,wywołana naturalnymi mechanizmami redukcji martwiczych tkanek organizmu ludzkiego, prowadzi w konsekwencji do zaniku objawów uciskania oraz poprawy walorów estetycznych szyi. Planowanie leczenia, wprowadzanie igieł i monitorowanie odbywają się pod kontrolą USG.

Podczas wykonywania zabiegu nie jest konieczne nawet znieczulenie miejscowe. Dzięki bardzo cienkim igłom po zabiegu na szyi pacjenta nie pozostaje żadna blizna. Zabieg trwa kilka minut.

PROSTATA – leczenie przerostu gruczołu krokowego

Leczenie metodą SoracteLite polega na przezskórnym wprowadzeniu włókien optycznych przez krocze (jedno lub dwa włókna na płat, w zależności od początkowej objętości gruczołu prostaty). Następnie energia laserowa jest transmitowana przez kilka minut, co powoduje nagrzewanie i całkowite zniszczenie tkanek. Proces ten prowadzi do stopniowego zmniejszenia objętości płata prostaty, osiągając redukcję o co najmniej 40% w ciągu roku od zabiegu oraz do ustąpienia objawów chorobowych. Cały proces, obejmujący planowanie leczenia, wprowadzanie igieł oraz monitorowanie, odbywa się pod kontrolą USG.

Już jedna sesja z użyciem SoracteLite może przynieść znaczną i trwałą redukcję objętości gruczołu krokowego oraz eliminację miejscowych objawów bez ingerencji w fizjologię narządu. Zabieg jest szczególnie zalecany w leczeniu gruczołów prostaty o dużych początkowych objętościach (nawet powyżej 100 ml). Efekt ten jest możliwy dzięki wykorzystaniu podejścia wielowłóknowego oraz specjalnej techniki „pull-back” (czyli stopniowego wycofywania), która umożliwia wykonanie kilku naświetleń w trakcie jednego zabiegu.

WĄTROBA – leczenie wątroby metodą bezoperacyjną

PBLite to metoda bezpiecznego leczenia wątroby. Zabieg polega na bezoperacyjnym usuwaniu objętości guzków w tkankach miękkich organizmu poprzez wprowadzanie mikrowłókien techniką przezskórną i aplikację wiązki laserowej o określonych parametrach. Jak przebiega zabieg? Włókna optyczne wprowadzane są przezskórnie. Przez kilka minut transmitowana jest energia laserowa, powodująca nagrzewanie się tkanek aż do chwili ich całkowitego zniszczenia. Zabieg przeprowadzony jest pod kontrolą USG. Jedna sesja z użyciem PBLite umożliwia leczenie uszkodzenia wątroby o szerokim zakresie wielkości i średnicach do 5 centymetrów. Co ważne, termoterapia PBLite wykorzystywana jest przez specjalistów do leczenia pierwotnego i wtórnego, i pozwala na całkowitą ablację nowotworów złośliwych w wątrobie z zachowaniem wystarczającego marginesu bezpieczeństwa.

PIERSI – leczenie zmian łagodnych i złośliwych

AgathaLite to termoterapia wykorzystująca technologię echolasera do leczenia zmian w piersiach, w tym zarówno tych łagodnych, jak i złośliwych. AgathaLite nie została jeszcze wprowadzona na rynek. Na chwilę obecną został złożony wniosek w centrach referencyjnych.

Termoterapia echolaserem – poznaj korzyści z perspektywy specjalisty i pacjenta

Termoterapia echolaserem polega na wytworzeniu energii świetlnej niewidzialnej dla oka o długości fali 1064 nm i przeniesieniu jej ze źródła do tkanek za pośrednictwem wyjątkowo elastycznych światłowodów kwarcowych o małej średnicy (300 mikronów = 0,3 mm) i płaskiej końcówce. Światłowody wprowadzane są przezskórnie za pomocą drobnych igieł/aplikatorów (21 G = 0,8mm).

Powoduje to nagrzewanie docelowej tkanki i jej nieodwracalne zniszczenie „in situ”, a zatem bez konieczności jej wycinania. Dzieje się tak dzięki połączonemu działaniu wzrostu temperatury miejscowej oraz czasu ekspozycji.

echolaser obszar koagulacji - Echolaser - diagnostyka i leczenie

Termoterapia laserem wytwarza obszar koagulacji (obszar, w którym tkanka zostaje nieodwracalnie uszkodzona) o kształcie elipsoidalnym.

Echolaser – Korzyści z perspektywy specjalisty
  • termiczne zniszczenie zmiany chorobowej „in situ”
  • zachowanie narządu i zdrowej tkanki u pacjenta
  • technika mikroinwazyjna
  • brak konieczności zastosowania znieczulenia ogólnego
  • krótki czas zabiegu
  • brak lub ograniczony czas hospitalizacji
  • przetwarzanie rozbieżnych wiązek promieniowania na wiązki równoległe
  • laser transmituje energię w precyzyjny i ograniczony sposób
  • laser wytwarza przewidywalne, precyzyjne i kontrolowane uszkodzenia termiczne
  • minimalne rozproszenie energii laserowej w tkankach różnych od celu ablacji pozwala na leczenie zmian w strefach krytycznych
  • energia lasera jest dobrze tolerowana przez organizm przy bardzo niskim ryzyku powikłań
  • użycie wielu włókien pozwala na uzyskanie dużej powierzchni koagulacji
  • operator może aktywować moduł zdalnego sterowania, aby w czasie rzeczywistym dzielić się ekranem ESI z doświadczonymi współpracownikami.

Echolaser – Korzyści z perspektywy pacjenta
  • krótki czas zabiegu
  • zachowanie narządu i zdrowej tkanki
  • brak lub ograniczony czas hospitalizacji
  • brak oznak lub blizn na ciele
  • brak bólu pozabiegowego lub jego zmniejszenie
  • szybki czas powrotu do zdrowia.

Echolaser a przypadki kliniczne

Echolaser to urządzenie o wielu zastosowaniach, a korzyści z jego użytkowania odnoszą nie tylko pacjenci, lecz również sami specjaliści. Jest to pierwszy i jedyny zintegrowany system spełniający wymagania zarówno z zakresu diagnostyki, jak i leczenia. W Polsce wykorzystywany jest w coraz większej ilości placówek medycznych m.in. w Bydgoszczy, Szczecinie i Częstochowie.

Tu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje dotyczące ośrodków, w których podejmowane jest leczenie za pomocą Echolasera – Ośrodki prowadzące leczenie ECHOLASEREM – Częstochowa, Warszawa

Poznaj przypadki kliniczne: 

Przypadek 1: Rak wątrobowokomórkowy (HCC) w pobliżu struktur naczyniowych.

Dr Giovan Giuseppe Di Costanzo

Szpital Cardarelli, Neapol, Włochy

Pacjent z pierwotną zmianą nowotworową, zlokalizowaną w tylnej części wątroby, częściowo egzofityczną i umiejscowioną między główną gałęzią żyły wrotnej a żyłą główną dolną, został poddany ablacji laserowej. Zmiana ta stanowi szczególne wyzwanie terapeutyczne ze względu na otaczające ją struktury naczyniowe.

hcc 1 echolaser - Echolaser - diagnostyka i leczenie
Obraz USG przed zabiegiem laserowym.

hcc 2 echolaser - Echolaser - diagnostyka i leczenie
Obraz MRI po zabiegu, ukazujący całkowitą ablację.

Podczas procedury w guzie umieszczono cztery włókna – dwa w górnej części żyły wrotnej i dwa w dolnej. Obraz MRI wykonany miesiąc po leczeniu potwierdza całkowitą ablację zmiany.

Przypadek 2: Rak wątrobowokomórkowy (HCC) w pobliżu przewodu pokarmowego i żyły wrotnej.

Dr Giovan Giuseppe Di Costanzo

Szpital Cardarelli, Neapol, Włochy

Pacjent z izoechogeniczną zmianą nowotworową o średnicy 3 cm, zlokalizowaną w pobliżu przewodu pokarmowego i prawej gałęzi żyły wrotnej, został poddany ablacji laserowej. Bezpośrednio po zabiegu struktura guza uległa zmianie, jednak żyła wrotna pozostała nienaruszona.

hcc 3 echolaser - Echolaser - diagnostyka i leczenie

Obraz USG przed zabiegiem laserowym.

hcc 4 echolaser - Echolaser - diagnostyka i leczenie

Obraz USG bezpośrednio po zabiegu..


Chcesz dowiedzieć się, jak wdrożyć echolaser w swojej placówce i jakie są koszty implementacji? Skontaktuj się z naszym specjalistą, który udzieli odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

marcin remin echolaser - Echolaser - diagnostyka i leczenie

Marcin Remin
Product Manager

Kontakt

    captcha

    Wpisz czego szukasz i wciśnij Enter

    laserotertapia przerost gruczolu krokowego 150x150 - Echolaser - diagnostyka i leczenie