Ten artykuł kierujemy do endokrynologów.
Przeczytaj jeśli interesują Cię zagadnienia:
Czy wszystkie guzki tarczycy trzeba operować?
Jakie są rodzaje guzków tarczycy?
Guzki tarczycy i ich sposoby leczenia
Zabieg usuwania objętości guzka tarczycy
Korzyści ze stosowania technologii laserowej ModìLite z perspektywy specjalisty
Korzyści ze stosowania technologii laserowej ModìLite z perspektywy pacjenta
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ModìLite
Czy wszystkie guzki tarczycy trzeba operować?
Tarczyca to niezwykle ważny narząd, odpowiadający za regulację gospodarki hormonalnej organizmu. Poprzez dwa wytwarzane przez siebie hormony – tyroksynę (T-4) i trijodotyroninę (T-3) – reguluje liczne funkcje fizjologiczne, w tym metabolizm. Zaburzenia w produkcji tych hormonów mogą powodować nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Niezwykle częstą patologią, dotykającą w głównej mierze kobiet, są także guzki tarczycy. W zdecydowanej większości (szacuje się, że około 95%) wykryte guzki tarczycy są zmianami łagodnymi. Które z guzków tarczycy należy operować, a w jakim przypadku wystarczy leczenie farmakologiczne lub leczenie jodem promieniotwórczym?
Rodzaje guzków tarczycy
Chrypka, szybko powiększający się guz, zaburzenia połykania, naciek na szyi – te objawy przemawiają za złośliwym, inwazyjnym charakterem guza. Powiększający się guz nie oznacza jednak tego, że jest on złośliwy, bo ponad 80% guzków łagodnych ma skłonność do zwiększania swojej objętości w czasie. Wykryty guz, czy to palpacyjnie czy podczas innych badań obrazowych, musi zostać oceniony na USG. Należy wykonać również badania TSH, fT4, fT3. Aby wykryć przyczynę objawów uciskowych związanych z guzem i wykluczyć proces złośliwy, pacjent powinien wykonać również RTG szyi, klatki piersiowej lub biopsję (o tym, które z badań należy wykonać decyduje lekarz prowadzący).
Rodzaje guzków tarczycy
- Guzy łagodne:
- gruczolaki pęcherzykowe,
- gruczolaki z komórek Hürthla.
- Guzy złośliwe:
- rak brodawkowaty,
- rak pęcherzykowy,
- rak z komórek Hürthla,
- rak rdzeniasty,
- rak anaplastyczny,
- chłoniak,
- przerzuty innych nowotworów,
- inne rzadkie nowotwory złośliwe.
Rozpoznanie guzków tarczycy bywa trudne, ze względu na duże podobieństwo komórek raka do prawidłowych komórek tarczycy. Guzki tarczycy mogą być pojedyncze lub wielokrotne, a także twarde, torbielowate lub mieszane. Nowotwory złośliwe stanowią około 5% wszystkich guzków tarczycy.
Guzki tarczycy i ich sposoby leczenia
Leczenie guzków tarczycy zależy od wielu czynników, dlatego przed wybraniem odpowiedniej metody leczenia, specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad w celu uzyskania od niego jak największej liczby informacji m.in.:
- dolegliwości występujące u pacjenta,
- wywiad rodzinny,
- wiek pacjenta i choroby współistniejące,
- wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych,
- wywiad rodzinny.
W przypadku małych zmian, niepowodujących dolegliwości i niemających charakteru nowotworu, lekarz może zlecić regularną obserwację. W przypadku pacjentów z guzkami, cierpiących na nadczynność lub niedoczynność tarczycy, specjalista wprowadza leczenie farmakologiczne.
Poza leczeniem farmakologicznym stosowane jest również leczenie jodem promieniotwórczym, a wskazaniem do zastosowania tego typu terapii z użyciem tzw. małych dawek radioizotopu, jest nadczynność tarczycy spowodowana nadmiernie aktywnymi guzkami (wole guzkowe nadczynne/toksyczne/autonomiczne) lub wywołana chorobą Gravesa — Basedowa. Tego rodzaju leczenie można przeprowadzić także u chorych z prawidłową czynnością, bądź nawet niedoczynnością tarczycy w celu zmniejszenia wielkości gruczołu. Leczenie to nie może zostać zastosowane u kobiet będących w ciąży, kobiet karmiących i kobiet planujących ciąże w najbliższym czasie.
Guzki tarczycy mogą być twarde, torbielowate lub mieszane. Bardzo często nie dają żadnych objawów, gdyż są niewielkich rozmiarów i często zostają wykrywane przypadkowo. Mogą mierzyć nawet kilka centymetrów i powodować ucisk. Mogą objawiać się również widocznymi zmianami w wyglądzie szyi pacjenta. W takim przypadku warto rozważyć leczenie operacyjne, a zakres operacji może być różny – od usunięcia płata z guzkiem po usunięcie całej tarczycy. Operacja konieczna jest również w przypadku rozpoznania lub podejrzenia raka tarczycy i wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań np. przejściową lub trwałą niedoczynnością tarczycy czy porażeniem jednej lub obu strun głosowych.
Guzki tarczycy występują bardzo często, szczególnie u kobiet, a ich powszechność rośnie wraz z wiekiem. Według niektórych szacunków u około 50% populacji w ciągu życia rozwija się guzek tarczycy, który nie daje objawów i bardzo często nie jest wykrywany. Guzki tarczycy – zwane również wolami guzkowymi – mogą również pojawić się u dzieci i młodzieży, ale najczęściej występują u kobiet w wieku pomiędzy 50. a 60. rokiem życia.
Zabieg usuwania objętości guzka tarczycy
Jeszcze do niedawna jedynymi skutecznymi metodami leczenia zmian tarczycy poza rozwiązaniami farmakologicznymi, które nie wpływają na zmniejszenie objętości guzków, były klasyczne operacje chirurgiczne. Jako że tarczyca to organ odpowiedzialny za regulowanie gospodarki hormonalnej organizmu, jej wycięcie wiąże się z koniecznością przyjmowania leków przez pacjenta już do końca życia. Ingerencje chirurgiczne wiążą się również z długą rekonwalescencją.
Czy wszystkie guzki tarczycy trzeba operować?
Technologia ModiLite oferuje obecnie doskonałą skuteczność w zmniejszaniu głównie objawowych twardych oraz mieszanych łagodnych guzków tarczycy, bez konieczności przeprowadzania klasycznej operacji chirurgicznej.
Zabiegi usuwania objętości zmian tarczycy wykonywane za pomocą ModìLite są praktycznie bezinwazyjne i łatwe do wykonania.
Technologia laserowa wykorzystuje najnowsze osiągnięcia z dziedziny termoterapii oraz posługuje się wyjątkowo czułymi technikami obrazowania USG. Skuteczność i dokładność echolasera ModìLite jest nieoceniona w prowadzeniu terapii nowotworu tarczycy. Może być stosowana w usuwaniu twardych guzków tarczycy, jak również mieszanych łagodnych zmian.
Zabieg polega na przezskórnym wprowadzaniu włókien światłowodowych (1 lub 2 w zależności od wielkości guzka) i przesyłaniu energii laserowej przez kilka minut, powodując nagrzewanie tkanek, aż do ich zniszczenia. Progresywna redukcja objętości guzka tarczycy (zmniejszenie powyżej 50% w stosunku do objętości podstawowej po rocznej obserwacji), wywołana naturalnymi mechanizmami redukcji martwiczych tkanek organizmu ludzkiego, prowadzi w konsekwencji do zaniku objawów uciskania oraz poprawy walorów estetycznych szyi.
Planowanie leczenia, wprowadzanie igieł i monitorowanie odbywają się pod kontrolą USG. Aby ułatwić manewr wprowadzania igieł oraz zaplanować ich najlepsze umiejscowienie, echolaser wykorzystuje dedykowane, wieloaplikatorowe systemy prowadzące dla sond ultradźwiękowych, zaprojektowane specjalnie pod kątem anatomicznego obszaru tarczycy, z odpowiednim oprogramowaniem do biopsji, wyświetlającym wskazówki na ekranie.
Korzyści ze stosowania technologii laserowej ModìLite z perspektywy specjalisty
- Szybki zabieg umożliwiający usuwanie różnej wielkości guzków tarczycy.
- Brak konieczności hospitalizacji pacjenta.
- Pełna kontrola, precyzja i bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegu.
- Większa efektywność czasowa (możliwość przyjęcia większej liczby pacjentów ze względu na krótki czas zabiegu i brak konieczności hospitalizacji).
- Mniejsze ryzyko krwawienia, infekcji i powikłań u pacjentów.
- Zmniejszenie kolejek w placówkach medycznych.
- Zwiększenie swoich kompetencji.
- Znacznie mniejsze obciążenie fizyczne i psychiczne w porównaniu z przeprowadzaniem klasycznych operacji chirurgicznych.
Korzyści ze stosowania technologii laserowej ModìLite z perspektywy pacjenta
- Szybki powrót do zdrowia.
- Zabieg nie wymaga stosowania znieczulenia ogólnego oraz długiej i kłopotliwej hospitalizacji.
- Laseroterapia należy do zabiegów bezbolesnych i z reguły nie pozostawia powikłań.
- Brak nieestetycznych zmian na szyi.
- Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy zostaje przywrócone, bez potrzeby przeprowadzenia operacji chirurgicznej i leczenia farmakologicznego, trwającego najczęściej do końca życia.
- Zmniejszenie objawów uciskania.
- Zachowanie zdrowej tkanki i funkcji narządu.
- Użycie delikatnych, atraumatycznych igiełek przystosowanych do budowy szyi.
- Możliwość leczenia pacjentów z rozrusznikami serca (doskonała kompatybilność elektromagnetyczna).
- Dzięki bardzo cienkim igłom nie jest konieczne nawet znieczulenie miejscowe.
- Krótki czas zabiegu (do kilkunastu minut).
- Brak konieczności stosowania hormonalnej terapii zastępczej.
- Mniejszy stres związany z zabiegiem.
Poznaj przypadek kliniczny
Łagodny guzek tarczycy
Pacjentkę z litym guzem izoechogenicznym (o objętości 20 ml) w prawym płacie tarczycy poddano termoterapii laserowej. Podczas zabiegu pacjentka nie zgłaszała żadnego dyskomfortu.
Obraz USG z kontrastem [ang. Contrast-Enhanced Ultrasound, CEUS] po zabiegu, pokazujący strefę hypoechogeniczną obszaru koagulacji.
Badanie ultrasonograficzne podczas badania katamnestycznego po dwóch latach wykazało zmniejszenie objętości guzka o 70% w porównaniu z objętością podstawową.
Zdjęcia USG przed wykonaniem zabiegu i podczas badania katamnestycznego po dwóch latach wykazują zmniejszenie się guzka.
Zdjęcia udostępniono dzięki uprzejmości Dr. Rago (Cisanello Hospital, Pisa)
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ModìLite
Jakie guzki mogą zostać poddane tego rodzaju zabiegowi?
ModìLite jest wskazany w leczeniu twardych lub mieszanych łagodnych objawowych guzków tarczycy, których badania cytologiczne dają powtarzającą diagnozę, że są to zmiany łagodne.
Czy pacjent musi zostać znieczulony?
Dzięki niezwykle cienkim igłom pacjent nie musi zostać poddawany ani znieczuleniu ogólnemu ani miejscowemu.
Jak długo trwa rekonwalescencja pacjenta po zabiegu?
Pacjent może wrócić do wykonywania codziennych czynności już następnego dnia po wykonaniu zabiegu.
Jakich rezultatów można spodziewać się po zabiegu echolaserem ModìLite?
ModìLite prowadzi do zaniku lub przynajmniej zmniejszenia, miejscowych zespołów wywołanych uciskiem wywieranym przez guzek na otaczające struktury, zapewniając w ten sposób znaczną poprawę jakości życia. W przypadku wystających guzków, normalna fizjologia szyi zostanie przywrócona wraz z oczywistymi korzyściami estetycznymi. Proces redukcji guzka, który następuje dzięki naturalnym mechanizmom naprawy komórkowej organizmu, trwa kilka miesięcy.
Czy ModìLite został przebadany klinicznie?
TAK. Badania kliniczne* wykazały, że jeden zabieg ModìLite powoduje zmniejszenie objętości guzowatej o 50% u zdecydowanej większości pacjentów i że to zmniejszenie utrzymuje się z upływem czasu. Komplikacje zdarzały się niezwykle rzadko i miały jedynie przejściowy charakter.
* Długoterminowa skuteczność ablacji laserowej prowadzonej za pomocą ultradźwięków w przypadku łagodnych guzków tarczycy. Wyniki trzyletniego, wieloośrodkowego prospektywnego badania z randomizacją – JCEM [ Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, ang. Dziennik endokrynologii klinicznej i metabolizmu]
Ośrodki w Polsce, które korzystają z technologii echolasera: https://echolaser.pl/osrodki-mapa/
Dowiedz się więcej:
Marcin Remin
Product Manager
Biuro handlowe