15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty. Dzień ten ma na celu zwiększać świadomość ludzi na temat chorób prostaty. Rak prostaty znajduje się na trzecim miejscu na liście najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn w Polsce. Ważne, aby wcześniej zdiagnozować chorobę i jak najszybciej podjąć się jej leczenia.
Europejski Dzień Prostaty ma za zadanie zachęcać mężczyzn do wizyt u urologów i badań diagnostycznych. Wystarczy proste badanie u specjalisty oraz pomiar poziomu białka PSA (antygenu swoistego dla prostaty) , które wykrywa raka na bardzo wczesnym, i całkowicie uleczalnym etapie jego rozwoju.
Liczba chorych z rakiem gruczołu krokowego rośnie. Z okazji Dnia Prostaty została zorganizowana przez Politykę Zdrowotną debata poświęcona chorobom prostaty, podczas której eksperci ocenili, że w Polsce posiadamy coraz bardziej zaawansowane technologie diagnostyczne oraz rozwiązania do leczenia raka prostaty.
Jedną z najnowocześniejszych, nieinwazyjnych i najbardziej skutecznych metod usuwania zmian nowotworowych gruczołu krokowego jest Echolaser.
Jest to zabieg niechirurgiczny, który za pomocą ciepła wytwarzanego przez laser pozwala uzyskać znaczne zmniejszenie objętości gruczołu krokowego, a w konsekwencji uwolnienie kanału cewki moczowej z procesów uciskowych, które utrudniają prawidłowy przepływ moczu. Zapewnia to stopniowe ustępowanie objawów i stopniową poprawę jakości życia pacjenta.
Liczba szpitali w Polsce, stosujących tę innowacyjną metodę leczącą przerost gruczołu krokowego, rośnie. Mężczyźni w Polsce mają wiec coraz lepszy dostęp do szybkiego leczenia nowotworowych prostaty.
Leczenie prostaty za pomocą Echolasera stosują w Polsce: Centrum Medyczne KLARA w Częstochowie, Centrum Medyczne Alfamedica Silesia North w Częstochowie, Szpital św. Anny w Piasecznie, Szpital Średzki Serca Jezusowego w Środzie Wielkopolskiej.